Motto týdne: Láska je ze všech vášní nejsilnější, neboť útočí současně na hlavu, srdce i tělo. Voltaire

Orgánové hodiny

5.6.2011
Orgánové hodinyCo se pod tímto téměř lékařským termínem skrývá? Pro lepší představu si pojďme připodobnit lidské tělo k rostlině. Její požadavky na teplo, světlo, množství živin atd. se v průběhu dne (potažmo měsíce, roku) mění. Zálivka není vhodná v pravé poledne, kdy se rostlina lehce spálí, jinak je to třeba u hnojení nebo zastřihávání rostliny. Vše je geneticky zakódováno již po tisíciletí. Takhle funguje také naše tělo, planeta i celý vesmír. Žijeme v cyklech.

Učení orgánových hodin pochází z Tradiční čínské medicíny (TČM) a jeho princip je velmi jednoduchý. Celý den (24 hodin) se rozdělí na úseky po dvou hodinách - v zimním čase počínaje lichými hodinami, v letním sudými. Vznikne nám pomyslný cyklus se 12 částmi, z nichž každá je význačná pro jeden orgán, popřípadě dvojici orgánů. V tomto dvouhodinovém čase je daný orgán ve své vrcholné aktivitě, o 12 hodin později naopak v největším energetickém útlumu.

Nyní se pojďme podívat, jak je to s konkrétními časy a orgány:

23:00 - 1:00, žlučník

V této době pracuje žlučník na plné obrátky. Lidé, kteří ho mají poškozený nebo oslabený se často budí nebo nemohou spát. Žlučníkové záchvaty s následnou návštěvou lékaře jsou doménou těchto nočních hodin.

1:00 - 3:00, játra

Největší aktivita je v játrech. Nejmenší okysličení mozku = řidiči pozor na únavu! Z důvodu souvislosti jater se žlučníkem jsou žlučníkáři opět vzhůru. Proto se vyvarujte alkoholu, kouření, kávě a tučným věcem (nelehký úkol pro milovníky nočního života).

3:00 - 5:00, plíce

Na řadu přicházejí plíce. V této brzké ranní hodině mají největší problémy astmatici, kuřáci, lidé s nemocnými průduškami, rýmou, zánětem horních cest dýchacích. Z emocí je typický strach a úzkost.

5:00 - 7:00, tlusté střevo

V této době je nejvíce energie v tlustém střevě, které úzce souvisí s vyprazdňování - to se doporučuje právě v tuto dobu. Důležité je být v klidu a nespěchat, probouzet se postupně, jinak se můžeme cítit špatně. Brzy ráno je vhodné pití čaje.

7:00 - 9:00, žaludek

Nejaktivnější je žaludek. Důležitý je přísun vitamínů. Vyvarujte se chladu - pokud jste zvyklí se sprchovat v tuto dobu, není vhodné otužování, ale teplá sprcha. Pokud je to nezbytné, dejte si lehkou snídani, ta se ale doporučuje až na další etapu - v době činnosti žaludku je prováděn jeho pečlivý „úklid".

9:00 - 11:00, slinivka břišní, slezina
Aktivní je slinivka břišní a slezina. Teď je čas na vydatnou snídani. Vzhledem k vysoké schopnosti strávit cukry v tuto dobu se doporučuje ovoce, obilné kaše, med, sacharidy obecně (pozor ale na umělé a těžce stravitelné cukry). Naopak vynechejte sůl, tuky, vejce. Na výslunní budou vaše duševní schopnosti (vrcholí cca. v 11 hodin), nikoliv tělesná aktivita. Vyhněte se alkoholu!

11:00 - 13:00, srdce

Stoupá aktivita srdce. Doba infarktů a projevů nemocí srdce. Nevhodné je velké množství tučné potravy - v tuto dobu si dejte třeba zeleninový vývar nebo salát. Mírný energetický útlum, buďte opatrní - náchylnost k úrazům. Doporučuje se procházka nebo krátký spánek.

13:00 - 15:00, tenké střevo

Další v pořadí je tenké střevo. Snížená je citlivost zubů (vhodná doba k návštěvě zubaře). Fyzická aktivita stoupá.  

15:00 - 17:00, močový měchýř

Na plné obrátky pracuje močový měchýř.  Doporučuje se hodně pít, zvláště bylinkové čaje. Sport také neuškodí. Trávení je připraveno přijmout vydatnější jídlo. Aktivita je na velmi vysoké úrovni.

17:00 - 19:00, ledviny

Činné jsou ledviny. Nekonzumujme nic, co by jim uškodilo - tuky, cukry, sůl, limonády, chemikálie, káva, alkohol, stres a chlad. Odpolední kávu (nebo spíše čaj), si dopřejte již před pátou.

19:00 - 21:00, krevní oběh

Nejvíce zásoben energií je krevní systém. Vysoká schopnost percepce (vnímání) - hudba, divadlo, učení, ale i léky a masti. Malé děti nejlépe uspat do 19 hodin, poté až do 21 h. to jde obtížně (z důvodu vysokého prokrvení organismu).

21:00 - 23:00, tři ohřívače
Aktivita "tří ohřívačů" (zářičů - pojem z TČM), kdy se energie snižuje a soustřeďuje na spánek, vysoká hladina spacího hormonu - melatoninu.  Nejezte, nekuřte a nedělejte nic, co by aktivovalo vaše na spánek připravené tělo.

Doporučení na závěr - pokud zmíněným informacím zcela nedůvěřujete a vaše stravovací a jiné návyky jsou odlišné, je to v pořádku. Nejlépe je řídit se selským rozumem a vašimi aktuálními pocity.

 
Autorka: Markéta Pallová

 


Zdroje:
JONÁŠ, J. KŘÍŽOVKA ŽIVOTA, Moudrost orientální medicíny a dnešek. 2.vydání. Praha: EMINENT, 1996. ISBN 80-900302-8-9
zdravi.doktorka.cz
www.zsborek.cz

 

Zpět na výpis článků






Partneři

Smích léčí a proto si přečtěte web plný anekdot, fórů, smíchu a nejlepších vtipů Vysmatej.cz

Avon katalog k prohlédnutí.

Pro cestování do zahraničí i po ČR doporučujeme sjednat výhodné cestovní pojištění online. Využijte online sjednání a porovnání cestovního pojištění.

K čemu je dobrý rybí tuk?

Zkuste https://www.testy-zkusenosti.cz/

Rádi Vám poradíme v poradně - online. Poradí i Bezvarady.eu.

Vířivky pro celoroční provoz. Zlepšete si zdraví a relaxujte v pohodlí domova. Vířivky Villeroy & Boch. Úsporné, zateplené, laminátové, vč. termokrytu. Nesrovnatelná kvalita oproti nafukovacím vířivkám. Vybírejte z celoročních venkovních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®




Léčíme se zeleninou, ovocem a bylinkami