Motto týdne: Láska je ze všech vášní nejsilnější, neboť útočí současně na hlavu, srdce i tělo. Voltaire


Partneři

Smích léčí a proto si přečtěte web plný anekdot, fórů, smíchu a nejlepších vtipů Vysmatej.cz

Avon katalog k prohlédnutí.

Pro cestování do zahraničí i po ČR doporučujeme sjednat výhodné cestovní pojištění online. Využijte online sjednání a porovnání cestovního pojištění. K čemu je dobrý rybí tuk? Zkuste https://www.testy-zkusenosti.cz/ Zapomeňte na každodenní stresy a vydejte se objevovat krásy přírody i lidské šikovnosti prostřednictvím webu ceskoslovensko.CZ. V jeho nabídce zaujmou například komfortní penziony, ve kterých se budete cítit jako doma. Působivý hradní komplex, národní park Podyjí a také Cestu za Znojemsko víny vám přiblíží ubytování Znojmo. Hlubokými lesy, rozlehlými loukami i pestrými možnostmi sportu a turistiky se naproti tomu chlubí ubytování Šumava.

Kurkuma, koření či lék?

19.10.2016

KurkumaCurcuma longa (kurkuma dlouhá) je rostlina z čeledi zázvorníkovitých, z níž se používají její dužnaté oddenky. Pokud vám podle názvu připadá tato vytrvalá bylina zcela neznámá, vězte že jste se s ní setkali již mnohokrát. Je totiž součástí kari koření, oblíbené směsi používané v kuchyni, které dodává typicky žlutou barvu. V našich končinách ji většinou seženete v podobě zlatožlutého prášku (rozemleté sušené oddenky).

Kurkuma účinky - Působí jako výborný antioxidant a napomáhá správné funkci jater a žlučníku. V dnešní době plné spěchu a stresu (které ničí minimálně zmíněná játra) je toto levné a dostupné koření nedoceněné. Pokud cítíte známky nachlazení, neváhejte použít žlutý prášek, výborné je zkombinovat ho se zázvorem (kurkumě příbuzná rostlina) - zázvor zrychluje krevní oběh a tím se kurkuma hbitě dostane na místo potřeby. Navíc nejsou známy vedlejší účinky, což se o chemických preparátech říci nedá. Kombinace s medem pomáhá při kašli.

Dalším polem působnosti je trávení. Kurkumín v těle napomáhá zvyšovat vylučování žluči, což zlepšuje trávení; zabraňuje tvorbě plynů a nadýmání. Je také dezinfekční a působí blahodárně především v tlustém střevě. Nepodložené teorie hovoří dokonce o prevenci rakoviny tlustého střeva - pro Čechy velmi důležitá informace - v tomto máme bohužel světové prvenství. Z hlediska prevence účinkuje oddenek také proti mozkové mrtvici. Kurkuma je zcela rozpustná v tucích. Zevně působí na udržování hezké pleti bez akné a vhodná je k hojení zanícených ran.

Nakonec pár užitečných rad. Kurkumu obvykle zakoupíte v obchodech s kořením, popř.ve zdravé výživě. Můžete přidávat prakticky do každého jídla (polévka, slané i sladké), její chuť jídlo příliš neovlivní (množství nutno vyzkoušet) a krásně dožluta obarví. Jako nápoj lze pít nalačno na posílení žaludku a trávení - půl čajové lžičky do sklenice vody. Výborný je čaj ze směsi kurkuma, skořice, zázvor v poměru 2:2:1 (v sušené podobě), lehce zakrýt dno hrnku a zalít horkou vodou. Psychicky tento žlutý zázrak dokáže člověka vytrhnout z letargie a přílišného snílkovství a lze díky němu pevněji stát nohama na zemi.


Autorka: Markéta Pallová
 

Zpět na výpis článkůblog comments powered by Disqus
Řadit podle: Počet zboží na stránku Přejít na stránku:


Máta peprná

Máta peprná

Čeleď: hluchavkovité (Lamiaceae), .. více