Motto týdne: Láska je ze všech vášní nejsilnější, neboť útočí současně na hlavu, srdce i tělo. Voltaire

Asistovaná reprodukce je úspěšným krokem pro léčbu neplodnosti

23.10.2017

Pro úspěšnou léčbu neplodnosti je třeba stanovit přesnou příčinu, a to u obou partnerů. Důvodů může být více, jak si popíšeme níže, ale vzhledem k vývoji moderní medicíny nemusejí partneři propadat skepsi. Léčení neplodnosti se provádí vícero způsoby, jež souvisejí s genetickými dispozicemi, zdravotním stavem vyšetřovaných osob i jejich věkem. 

Nejčastější důvody vedoucí k neplodnosti mužů a žen

Jako nejčastější příčiny neplodnosti mužů se uvádějí menší objem ejakulátu, malý počet spermií, jejich horší pohyblivost, porucha tvaru spermií a chybějící tvorba spermií. Na sníženou plodnost mužů mají vliv také tvorba protilátek proti vlastním spermiím, varikokéla, změna hormonálních hladin či infekce v pohlavním traktu. U žen nejčastěji neplodnost nepříznivě ovlivňují faktory jako hormonální poruchy, změny v anatomii pohlavních orgánů, endometrióza, imunologické faktory, protilátky proti spermiím a syndrom polycystických ovarií.

Jak probíhá vyšetření a co se přesně zkoumá?

Vyšetření příčin neplodnosti u mužů probíhá zpracováním vzorků spermií z ejakulátu. U ejakulátu se na spermiogramu měří počet a kvalita spermií. Z výsledků se vyvozují možnosti léčby páru při infertilitě nebo sterilitě. Podle standardů Mezinárodní zdravotnické organizace (WHO) se porovnává objem vzorku, koncentrace spermií, motilita, morfologie spermií a další hlediska určující postup při léčení. U žen se gynekologickým vyšetřením provede kontrola pohlavních orgánů, vyloučí se závažné cysty na vaječníku, polypy děložní sliznice, vrozené vady rodidel i endometrióza. Vyšetří se také hormonální hladiny v souvislosti s fází menstruačního cyklu, správné fungování štítné žlázy, hladina testosteronu, prolaktinu nebo AHM. Díky 3D ultrazvukovým záznamům lze bez využití laparoskopie či hysteroskopie odhalit anatomické poruchy, endometriózu, neprůchodnost vejcovodů, sníženou kapacitu vaječníků anebo poruchu jejich prokrvení. O obou partnerů se provádějí povinné serologické testy na infekční choroby – HIV, žloutenky, syfilis.

Genetická diagnostika je důležitou součástí asistované reprodukce

Využití tohoto oboru je přínosné pro prevenci i řešení případných důsledků genetické zátěže. Diagnostikují se například genetická onemocnění u párů, které mají dědičné choroby v rodině, rizika vývojových vad a onemocnění u plodu. 


Preimplantační genetická diagnostika má zásadní význam pro výběr vhodných zárodků pro implantaci. Při vyšetření se sledují odchylky v umístění a počtu chromozómů. Pokud jeden nebo oba partneři jsou nositeli monogenetického onemocnění, je třeba vybrat embryo, které je bez genetických vad. Genetické vyšetření se provádí na jedné embryonální buňce, která je odebraná ze zárodku zpravidla třetí den po oplodnění.   

Možnosti léčení neplodnosti z medicínského a alternativního hlediska

Odborná vyšetření týmem lékařů dovedou určit příčiny neplodnosti. Následně je doporučena léčba metodami asistované reprodukce vhodné pro daný pár.. Sem spadají úkony jako například podpora (vyvolání) ovulace, nitroděložní inseminace, in vitro fertilizace, injekce spermie do vajíčka, prodloužená kultivace embryí, monitoring vývoje embryí, asistovaný hatching, detailní výběr spermie nebo zmražení vajíčka. Stále častěji se přistupuje i k alternativním metodám, kam u neplodnosti patří využití akupunktury, různé typy masáží, cvičení podle Ludmily Mojžíšové, apod. Úspěšnost otěhotnění po akupunkturním zásahu je až 65 procent. Jak akupunktura probíhá? Před transferem se zavádí devět jehliček na daná místa na těle a po transferu dalších osm jehel. Akupunktura mimo jiné pomáhá uvolnění dělohy, potažmo pacientky před transferem. Po transferu se snížením křečí podporuje zahnízdění embrya. Více informací o možnostech léčby neplodnosti naleznete zde. K úspěšným metodám léčby neplodnosti patří i dárcovství oocytů – vajíček. Podrobnosti o možnosti darování i příjmu vajíček jsou k dispozici zde.

Pro článek byly využity informace z webu kliniky KARLSBAD FERTILITY (http://www.ivf-kv.cz/)

 

Zpět na výpis článků


Partneři

Smích léčí a proto si přečtěte web plný anekdot, fórů, smíchu a nejlepších vtipů Vysmatej.cz

Avon katalog k prohlédnutí.

Pro cestování do zahraničí i po ČR doporučujeme sjednat výhodné cestovní pojištění online. Využijte online sjednání a porovnání cestovního pojištění. K čemu je dobrý rybí tuk? Zkuste https://www.testy-zkusenosti.cz/ Zapomeňte na každodenní stresy a vydejte se objevovat krásy přírody i lidské šikovnosti prostřednictvím webu ceskoslovensko.CZ. V jeho nabídce zaujmou například komfortní penziony, ve kterých se budete cítit jako doma. Působivý hradní komplex, národní park Podyjí a také Cestu za Znojemsko víny vám přiblíží ubytování Znojmo. Hlubokými lesy, rozlehlými loukami i pestrými možnostmi sportu a turistiky se naproti tomu chlubí ubytování Šumava.

Léčíme se zeleninou, ovocem a bylinkami