Motto týdne: Láska je ze všech vášní nejsilnější, neboť útočí současně na hlavu, srdce i tělo. Voltaire

Co jste možná nevěděli o svých rtech

1.8.2019

Přijímání potravy, mluvení, pískání – bez rtů bychom se jen tak neobešli, nemluvě o tom, jak bychom bez téhle drobné, ale veledůležité tkáně lemující otvor do dutiny ústní vypadali. Ale teď bez legrace, věděli jste například, že….

Rty hrají roli při výběru partnera

O rtech jako o erotickém symbolu bylo už řečeno hodně. Za symbolikou ale samozřejmě stojí jednoduché fyzické procesy. Jakmile se k sobě totiž přiblížíme rty, jsme schopni navzájem zachytit vlastní feromony, tedy hormony, které určují, jestli nám partner „voní“ nebo „nevoní“. A proč je nám líbání navíc tak příjemné? Rty jsou protkány velmi hustou sítí nervových zakončení, která reagují při sebemenším doteku. Stačí tak jeden polibek a mix hormonů štěstí v čele se serotoninem, dopaminem a endorfinem je během okamžiku tu, aby nám po těle rozlil příjemný pocit.

Ne všichni se ale chtějí líbat

Divíte se? Podle antropologických výzkumů bylo ale líbání až do cca 16 stol. skutečně běžné pouze v jihovýchodní Asii a Evropě. Osadníci, kteří se usadili v Novém světě se k líbání údajně neměli, stejně jako původní obyvatelé na severoamerickém kontinentě nebo lidé v Africe. A kde to tedy celé začalo? Podle vědců pochází líbání z Indie, odkud tento zvyk začali dál šířit vojáci ve službách Alexandra Velikého.

Lidské rty jsou jedinečné

Se rty okolo úst nejsme sami, má je celá řada zvířat. Je tu ale jeden rys, lépe řečeno jedna tenká hranice, která naše rty od těch zvířecích zásadně liší. Máme tzv. „rudou linku“, tedy přechod mezi rty a pokožkou na obličeji. Rty jsou totiž tvořeny výhradně měkkou tkání, kterou navíc pokrývá jen několik vrstev pokožky (3-5 oproti běžným až 16 vrstvám). Přechod mezi těmito dvěma zásadně odlišnými typy tkáně je tak nevyhnutelně vidět v podobě pigmentově výraznější červené linky – pomyslné hranici pro používání rtěnky. A když už jsme u té červené, je třeba zmínit původ této barvy. Rty jsou kromě nervů protkány i hustou sítí červeně zbarvených kapilár naplněných krví. A právě díky nim mají červenou barvu – právě proto nám rty blednou / modrají při promrznutí nebo stresu, vysvětluje MUDr. Jana Štěpanová, specialistka na dermatologii kliniky Mediestetik v Praze. Že je kůže na rtech skutečně jemná, a tudíž i náchylná k omrznutí nebo spálení, to známe z vlastní zkušenosti všichni. Věděli jste ale, že rty se nikdy nepotí? Nemají totiž z čeho – v několik málo vrstvách místní pokožky se nenachází vůbec žádné potní žlázy. Opotit se tak můžeme leda nad rtem, což se ve stresových situacích děje poměrně často.

S pohybem pak rtům pomáhá orbicularis oris – ne jeden, ale hned systém čtyř svalů, díky kterým se můžeme smát, kousat se, mračit nebo rty špulit, dodává Dr. Štěpanová.

Na velikosti záleží

I to je potvrzeno výzkumy. U žen platí, že plné rty představují smyslnost a atraktivitu. Na druhé straně zástupkyně něžného pohlaví prý ale u mužů preferují rty rovné a tenší. Ale muži jistě dají za pravdu, že je to podobné jako s poprsím. Proto také ženy často podstupují zákroku na zvětšení prsou. Zmíněnou charakteristiku dovedla do extrémů Kristina Rei, žena s oficiálně největšími rty na světě. Jako předobraz ke zvětšení rtů botoxem této mladé Rusce posloužila údajně Jessica Rabbit, postava ze známého filmu Falešná hra s králíkem Rogerem.

Rty s námi stárnou

Stejně jako v celém obličeji, i tady dochází s věkem k úbytku objemu tkáně. Začne to nevinně – snížením produkce jednoho zdánlivě nedůležité proteinu. Jmenuje se kolagen a v pevnosti tkání hraje zásadní roli. Rty se tak postupně začnou ztenčovat a společně s dalšími změnami ve fyziognomii tváře i propadat dovnitř.

Řešením jsou dermální výplně

Že chcete mít i v pokročilejším věku kam nanést rtěnku, bojíte se ale, že dopadnete jako Kristina Rei? Bez obav. Současné dermatologické preparáty mají maximálně šetrné a zároveň efektivní složení, podotýká Dr. Štěpanová, která pracuje na klinice Mediestetik se švýcarskými výplněmi Juvéderm. Jedná se o zasíťovanou kyselinu hyaluronovou v té nejčistší podobě. Když se tento špičkový materiál spojí s aplikací zkušeným a rozumným dermatologem, o umělém vzhledu nemůže být řeč. Aplikace malého množství výplně Juvéderm Volite do správných míst má krásně plný a zároveň přirozený efekt. Pokud se tedy rozhodujete, zda si nechat rty zvětšit dermálními výplněmi, vždy dbejte výběr zdravotnického zařízení, výběr používaných materiálů a zkušenosti místních lékařů – doporučuje Dr. Štěpanová.

Zpět na výpis článků


Partneři

Smích léčí a proto si přečtěte web plný anekdot, fórů, smíchu a nejlepších vtipů Vysmatej.cz

Avon katalog k prohlédnutí.

Pro cestování do zahraničí i po ČR doporučujeme sjednat výhodné cestovní pojištění online. Využijte online sjednání a porovnání cestovního pojištění.

K čemu je dobrý rybí tuk?

Zkuste https://www.testy-zkusenosti.cz/

Rádi Vám poradíme v poradně - online. Poradí i Bezvarady.eu.

Zapomeňte na každodenní stresy a vydejte se objevovat krásy přírody i lidské šikovnosti prostřednictvím webu ceskoslovensko.CZ. V jeho nabídce zaujmou například komfortní penziony, ve kterých se budete cítit jako doma. Působivý hradní komplex, národní park Podyjí a také Cestu za Znojemsko víny vám přiblíží ubytování Znojmo. Hlubokými lesy, rozlehlými loukami i pestrými možnostmi sportu a turistiky se naproti tomu chlubí ubytování Šumava.


Léčíme se zeleninou, ovocem a bylinkami