Motto týdne: Láska je ze všech vášní nejsilnější, neboť útočí současně na hlavu, srdce i tělo. Voltaire

Dřevěné pelety - palivo budoucnosti

13.6.2015

Nevíte, co jsou pelety? Pelety jsou výlisky válcovitého tvaru o velikosti zhruba 5 až 40 mm a průměru 6 mm, které se vyrábí z dřevního odpadu, čili pilin nebo hoblin. Jde o kvalitní ekologický produkt s vysokou výhřevností, kterou k topení v Česku používá již velké procento obyvatel.

S peletami však netopí pouze domácnosti, ale i teplárny, elektrárny a jiné průmyslové objekty. Je tomu tak proto, že se peletky vyznačují extrémní hustotou a velmi nízkým obsahem vody. Nerozumíte tomu? Nevadí, hned vysvětlím. Obsah vody v peletách je velmi důležitým parametrem, který určuje kvalitu pelet i jejich výslednou výhřevnost a má dokonce vliv na opotřebení kotlů. I proto se peletky po slisování nechávají ještě důkladně dosušit.

Jak se vyrábí pelety?

Peletky vyrábí peletárny, kupříkladu OPTIMOTOP, kde s pomocí speciálních lisů dochází ke stlačení hoblin a pilin do malých úhledných válečků. Dochází k tomu pod vysokým tlakem, kdy je materiál protlačován skrz malé otvory v ocelové matrici při zahřátí na 100 stupňů Celsia. Celulóza, která se nachází uvnitř dřeva, se vlivem tepla stává přirozeným lepidlem, které hobliny zcela přirozeně slepí dohromady. Po vychladnutí se pelety nechávají ještě dosušit, aby jejich kvalita byla co nejvyšší.

Proč se topení peletami stává tak žádané?

Je to jednoduché, protože topení peletami představuje efektivní, pohodlné vytápění, které je ekologické i levné. Víte, že ti, jež topí peletami mohou ušetřit až 50% za vytápění oproti těm, kteří topí uhlím nebo jiným otopem? U vytápění peletami je pozitivní i to, že při jejich spalování vzniká minimum emisí. K dalším velkým plusům užívání pelet je jejich skladnost, nízká obslužnost (nenáročnost) kotle na peletky a možnost užít popel z pelet jako hnojivo.

Kotle na pelety

Nejlepší kotle na dřevěné pelety jsou plně automatické, a to od svého zapálení, až po své vypnutí. Tyto kotle se dokonce dokáží i sami zapálit (na dálkové ovládání nebo naprogramování). Mají speciální zásobník, do něhož vysypete pytel pelet o velkém objemu a kotel si sám, dle potřeb, ubere. Spotřeba pelet se odvíjí od vašich aktuálních potřeb.

Kde pelety koupíte?

K předním českým výrobcům a prodejcům pelet je společnost OPTIMTOP. Prodej pelet provádí online, kdy nabízí dopravu zdarma již od jedné objednané palety. Firma pelety rozváží po celé České republice. Neváhejte a nahlédněte na jejich webové stránky www.optimtop.cz, kde naleznete ještě více informací.

Zpět na výpis článků


Partneři

Smích léčí a proto si přečtěte web plný anekdot, fórů, smíchu a nejlepších vtipů Vysmatej.cz

Avon katalog k prohlédnutí.

Pro cestování do zahraničí i po ČR doporučujeme sjednat výhodné cestovní pojištění online. Využijte online sjednání a porovnání cestovního pojištění.

K čemu je dobrý rybí tuk?

Zkuste https://www.testy-zkusenosti.cz/

Rádi Vám poradíme v poradně - online. Poradí i Bezvarady.eu.

Zapomeňte na každodenní stresy a vydejte se objevovat krásy přírody i lidské šikovnosti prostřednictvím webu ceskoslovensko.CZ. V jeho nabídce zaujmou například komfortní penziony, ve kterých se budete cítit jako doma. Působivý hradní komplex, národní park Podyjí a také Cestu za Znojemsko víny vám přiblíží ubytování Znojmo. Hlubokými lesy, rozlehlými loukami i pestrými možnostmi sportu a turistiky se naproti tomu chlubí ubytování Šumava.


Léčíme se zeleninou, ovocem a bylinkami