Motto týdne: Láska je ze všech vášní nejsilnější, neboť útočí současně na hlavu, srdce i tělo. Voltaire

Fermentovaný čaj z vrbovky úzkolisté je elixírem mládí s blahodárnými účinky

20.10.2017

Fermentací léčivé bylinky vrbovky úzkolisté nám vznikne vynikající léčebný prostředek s pozitivními účinky na zdraví a bez kofeinu – Ivan čaj. Přibližme si pojmy fermentace i význam popíjení bylinného čaje na konkrétní obtíže i prevenci proti nim.

Prokázaný pozitivní vliv na lidský organismus

Elixír mládí – Ivan čaj – si našel cestu z Ruska do Evropy již ve 12. století našeho letopočtu. Nechyběl na jídelních stolech šlechticů a obyčejných lidí. Blahodárné účinky nápoje, jenž má vyvážený poměr vitaminů a minerálů, mu daly čestné místo i v domácích lékárnách. Aby se bylinka vrbovka úzkolistá nepřipravila běžným sušením o charakteristickou vůni a chuť, pro její uskladnění se častěji používá fermentace. Jde o proces řízené oxidace, kdy se čerstvé byliny nesuší, nýbrž se ve vlhkém prostředí a přiměřeném teple nechají zapařit. Z čajových lístků se uvolňuje oxid uhličitý způsobující zahřívání čajové směsi. Ve finále procesu nabírají lístky kvalitu, co se týče chuti, aromatu i vysokého stupně síly. V závěrečné fázi se čajové lístky usuší a uskladní v suchu a temnu. Fermentace a oxidace jsou faktory určující jakost čaje.

Ivan čaj obsahuje vitaminy, minerály, flavonoidy a třísloviny

Ivan čaj obsahuje důležité látky jako vitamin C, třísloviny, minerály a flavonoidy. Flavonoidů je v Ivan čaji více než u běžných čajů, nejznámější je rutin – označovaný jako vitamin P a C2. Jeho pozitivní vliv na cévy spočívá ve snižování kapilární křehkosti, dále má prokázané antioxidační schopnosti a zvládá také odstraňovat volné radikály. Vědecké testy prokázaly, že Ivan čaj má více vitaminu C, beta karotenů a flavonoidů než normální čaje.

Výskyt a způsob sběru bylinky vrbovky úzkolisté

Léčivka vrbovka úzkolistá, jejíž kořeny, listy a květy se zpracovávají na čaje, roste na skoro celém evropském území, na Islandu, v Grónsku, Rusku, Asii, v Japonsku a Severní Americe. Nasbírat si vrbovku úzkolistou můžeme na písečné a jílovité půdě, na pasekách, v jehličnatých i smíšených lesích, u příkopů, na odvodněných rašeliništích nebo podél železničních náspů. Sušené části byliny mají trvanlivost dva až tři roky, fermentovaný Ivan čaj může být uskladněn až pět let.

Zpět na výpis článků


Partneři

Smích léčí a proto si přečtěte web plný anekdot, fórů, smíchu a nejlepších vtipů Vysmatej.cz

Avon katalog k prohlédnutí.

Pro cestování do zahraničí i po ČR doporučujeme sjednat výhodné cestovní pojištění online. Využijte online sjednání a porovnání cestovního pojištění. K čemu je dobrý rybí tuk? Zkuste https://www.testy-zkusenosti.cz/ Zapomeňte na každodenní stresy a vydejte se objevovat krásy přírody i lidské šikovnosti prostřednictvím webu ceskoslovensko.CZ. V jeho nabídce zaujmou například komfortní penziony, ve kterých se budete cítit jako doma. Působivý hradní komplex, národní park Podyjí a také Cestu za Znojemsko víny vám přiblíží ubytování Znojmo. Hlubokými lesy, rozlehlými loukami i pestrými možnostmi sportu a turistiky se naproti tomu chlubí ubytování Šumava.

Léčíme se zeleninou, ovocem a bylinkami