Motto týdne: Láska je ze všech vášní nejsilnější, neboť útočí současně na hlavu, srdce i tělo. Voltaire

Jak být vitální i ve vyšším věku?

3.5.2023

Stáří nemusí nutně znamenat únavu, nedostatek chuti do života a bolest kloubů. Nic ale není zadarmo. Energie a vitalita ve zralém věku se totiž významně odvíjí i od toho, jak se jedinec zdravému životnímu stylu věnoval v průběhu celého svého života. Fyziologické změny nikdo ovlivnit nemůže, ale přístup ke svému tělu ano.

Strava a dostatečný příjem tekutin jsou klíčové

Silného a zdravého těla jak v mládí, tak ve stáří dosáhnete zajištěním dotatečného přísunu zeleniny, ovoce, celozrnných výrobků, kvalitních bílkovin, zdravých tuků, vlákniny a všech potřebných vitamínů. Do jídelníčku je možné zařadit i přírodní doplňky stravy (například probiotika nebo omega-3 mastné kyseliny). Senioři by přísun kvalitní potravy rozhodně neměli podceňovat, protože právě na ní významně závisí jejich celková vitalita. Vyvážená strava by měla jít ruku v ruce s pravidelným pitným režimem. Doporučený příjem je 1,5 - 2 litry tekutin denně. Za vhodné nápoje se považují:

  • čistá voda
  • neslazené bylinné čaje (např. zelený, heřmánkový, meduňkový)
  • voda ochucená citrusovými plody

 

Co je důležité?

Kvalitního života lze dosáhnout několika způsoby:

  1. Redukce stresu: Stres velmi negativně ovlivňuje zdraví i celkovou pohodu. Dá se lépe zvládat pomocí meditačních aktivit, jógy, či jiné formy relaxu (poslechem hudby, sportování).
  2. Dostatek spánku: Za optimální dobu pro dospělé se považuje 7 - 9 hodin denně, ale konkrétní množství je individuální. Kvalitnímu spánku ovšem vždy napomáhá, když člověk těsně před usnutím nepoužívá elektronická zařízení, jako jsou například mobilní telefony, televize či PULZE.
  3. Udržování duševní aktivity: Čtení knih, řešení křížovek, sudoku, nebo hraní společenských her může velmi pozitivně ovlivnit kondici vašeho mozku. I ve vyšším věku se navíc dá učit novým věcem.
  4. Udržování společenského života. Účast na společenských akcích a udržování kontaktů s přáteli a rodinou je pro seniory prospěšným aspektem a udržuje je neustále v obraze.
  5. Omezení užívání návykových látek: Alkohol nebo nikotin patří mezi oblíbené kratochvíle velké části populace, nicméně obojí se pojí s rizikem civilizačních chorob, a tak je třeba hlídat při jejich užívání rozumnou míru.
  6. Prevence: Pravidelné návštěvy lékaře jsou rozhodně na místě. Díky preventivním vyšetřením je možné předejít velkému množství zdravotních komplikací.

 

Autor: Elena Gottfried

Zpět na výpis článků


Partneři

Smích léčí a proto si přečtěte web plný anekdot, fórů, smíchu a nejlepších vtipů Vysmatej.cz

Avon katalog k prohlédnutí.

Pro cestování do zahraničí i po ČR doporučujeme sjednat výhodné cestovní pojištění online. Využijte online sjednání a porovnání cestovního pojištění.

K čemu je dobrý rybí tuk?

Zkuste https://www.testy-zkusenosti.cz/

Rádi Vám poradíme v poradně - online. Poradí i Bezvarady.eu.

Zapomeňte na každodenní stresy a vydejte se objevovat krásy přírody i lidské šikovnosti prostřednictvím webu ceskoslovensko.CZ. V jeho nabídce zaujmou například komfortní penziony, ve kterých se budete cítit jako doma. Působivý hradní komplex, národní park Podyjí a také Cestu za Znojemsko víny vám přiblíží ubytování Znojmo. Hlubokými lesy, rozlehlými loukami i pestrými možnostmi sportu a turistiky se naproti tomu chlubí ubytování Šumava.

Zahradní vířivky pro celoroční provoz. Zlepšete si zdraví a relaxujte v pohodlí domova. Vířivky Villeroy & Boch i Jacuzzi pro dva, pro 4, pro 6 osob. Úsporné, zateplené, laminátové, vč. termokrytu. Nesrovnatelná kvalita oproti nafukovacím vířivkám. Vybírejte z celoročních venkovních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®


Léčíme se zeleninou, ovocem a bylinkami