Motto týdne: Láska je ze všech vášní nejsilnější, neboť útočí současně na hlavu, srdce i tělo. Voltaire

Jak jíst low carb? Podívejte se na povolené a zakázané potraviny

25.8.2022

Méně sacharidů, víc bílkovin a zdravých tuků. Tak vypadá nízkosacharidová dieta, která v posledních letech rychle nabírá na popularitě. Jak ale jíst skutečně „low carb“?

[1]

Nejprve si udělejme krátké teoretické okénko. Low carb (nebo také česky „nízkosacharidová strava“) není na poli nejrůznějších diet žádnou novinkou. Naopak. Její principy nás vracejí k přirozenému způsobu stravování – k jídelníčku se sníženým obsahem sacharidů a zvýšeným obsahem zdravých, nenasycených tuků, na kterém lidstvo prospívalo po statisíce let.

Vhodně sestavená low carb dieta tak má celou řadu pozitivních dopadů. A nejen těch na váze. Přestože se nejčastěji využívá jako nástroj k hubnutí, její hlavní přínosy jsou ty zdravotní: pomáhá zmírňovat prediabetes, projevy cukrovky, vysoký krevní tlak i další civilizační choroby.

Které potraviny jsou nízkosacharidové?

Jak ale jíst skutečně bez cukru? Navzdory rozšířenému přesvědčení nejde pouze o vynechávání příloh. Snížený příjem sacharidů (ať už jednoduchých, nebo těch komplexních) byste totiž měli nahradit zvýšeným příjmem bílkovin a zdravých tuků.

A jak to vypadá konkrétně? Vsaďte na živočišné zdroje bílkovin (maso, vejce a mléčné výrobky s vysokým obsahem tuků), zeleninu a zdravé tuky (ořechy, semínka, olivový olej nebo třeba avokádo). Odepírat si nemusíte ani ovoce, buďte s ním ale opatrní: přednost dávejte bobulím a lesním plodům, naopak sladké druhy ovoce jako banán nebo mandarinky spíše vynechejte.

[2]

Zakázané potraviny při low carb dietě

A co byste si naopak měli v rámci low carb odepřít? Vyřaďte z jídelníčku veškeré druhy obilovin (včetně pečiva a klasických těstovin) i pseudoobilovin.

Sbohem byste měli říct i veškerým sladkostem, sladidlům (kromě xylitolu, erythritolu a stévie), sušenému ovoci, bramborám nebo luštěninám a produktům, které se z nich vyrábějí – včetně arašídů, sóji nebo tofu.

Jak začít jíst low carb?

Chcete se do low carb pustit naplno? Obrňte se trpělivostí a pevnou vůlí. Prvních několik týdnů totiž může být velmi obtížných – po vysazení sacharidů obvykle přichází stav, kterému se laicky říká „sacharidová chřipka“. Jde o abstinenční příznaky, které se nápadně podobají abstinenčním příznakům při odvykání kokainu či heroinu.

Nejtěžší přitom bývá první měsíc, kdy se tělo i mozek vyrovnávají se změnou stravy. Užitečným pomocníkem vám v tomto období může být low carb krabička: nejenže sami nemusíte řešit vaření a počítání makroživin, navíc se díky ní jednoduše naučíte nové, vynikající low carb recepty.

Závislosti na cukru se tělo obvykle zbaví po 12 týdnech. Poté můžete striktní a přísně „bezcukrový“ režim opustit a sem tam si nějaké to zdravé mlsání dopřát. Díky odvykací kúře se totiž vaše tělo naučí fungovat správně a vždy vám dá samo včas vědět, pokud mu něco chybí (nebo naopak přebývá).

Zpět na výpis článků


Partneři

Smích léčí a proto si přečtěte web plný anekdot, fórů, smíchu a nejlepších vtipů Vysmatej.cz

Avon katalog k prohlédnutí.

Pro cestování do zahraničí i po ČR doporučujeme sjednat výhodné cestovní pojištění online. Využijte online sjednání a porovnání cestovního pojištění.

K čemu je dobrý rybí tuk?

Zkuste https://www.testy-zkusenosti.cz/

Rádi Vám poradíme v poradně - online. Poradí i Bezvarady.eu.

Zapomeňte na každodenní stresy a vydejte se objevovat krásy přírody i lidské šikovnosti prostřednictvím webu ceskoslovensko.CZ. V jeho nabídce zaujmou například komfortní penziony, ve kterých se budete cítit jako doma. Působivý hradní komplex, národní park Podyjí a také Cestu za Znojemsko víny vám přiblíží ubytování Znojmo. Hlubokými lesy, rozlehlými loukami i pestrými možnostmi sportu a turistiky se naproti tomu chlubí ubytování Šumava.

Zahradní vířivky pro celoroční provoz. Zlepšete si zdraví a relaxujte v pohodlí domova. Vířivky Villeroy & Boch i Jacuzzi pro dva, pro 4, pro 6 osob. Úsporné, zateplené, laminátové, vč. termokrytu. Nesrovnatelná kvalita oproti nafukovacím vířivkám. Vybírejte z celoročních venkovních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®


Léčíme se zeleninou, ovocem a bylinkami