Motto týdne: Láska je ze všech vášní nejsilnější, neboť útočí současně na hlavu, srdce i tělo. Voltaire

Jak na vyváženou veganskou stravu? Nezapomínejte na vitamín B12

25.4.2021

Čím dál více lidí přechází na rostlinnou stravu. Zejména ti, kteří přicházejí na chuť veganství, by ale měli být obezřetní a dobře sledovat, co zařazují do svého jídelníčku.

Pro někoho může být překvapení, že vegany nejvíce neohrožuje nedostatek bílkovin. Živočišné bílkoviny se totiž nahrazují těmi rostlinnými. Jejich dobrým zdrojem jsou fazole, čočka, cizrna, sójové výrobky, arašídové máslo, kešu oříšky a dýňová semínka. Není to ale tak jednoduché. „V rostlinné stravě je sice dostatek bílkovin, ale z výživového hlediska neobsahují důležité esenciální aminokyseliny. Proto je potřeba zdroje rostlinných bílkovin pečlivě střídat a kombinovat, aby bylo spektrum aminokyselin vyvážené,“ vysvětluje nutriční terapeutka Soňa Vojtíšková.

Stejně jako v případě bílkovin je u rostlinné stravy horší využitelnost a vstřebatelnost i jiných živin. „Jde třeba o železo, vápník, zinek, vitamín D a zejména vitamín B12. Ten se v rostlinné stravě nevyskytuje vůbec. Je tedy potřeba tyto živiny přijímat v potravinách, které jsou o ně obohaceny anebo je plně nahrazovat doplňky,“ doplňuje nutriční terapeutka Soňa Vojtíšková.

Kde tyto živiny ve veganské stravě najít? Vhodnou potravinou, která obsahuje vitamín B12, jsou veganské alternativy mléčných výrobků značky Violife. Produkty této značky jsou obohaceny o vitamín B12, a to dokonce tak, že 100 gramů výrobku obsahuje doporučené denní množství vitamínu - 2,5 μg.

Stoprocentně veganské produkty Violife navíc neobsahují cholesterol, laktózu, GMO, lepek, ořechy, sóju, ani konzervanty. Díky tomu jsou vhodné opravdu pro každého. Jako 100% veganské jsou alternativy Violife vhodné pro ty, které touží po stravě bez výčitek. Životní styl na bázi rostlinné stravy je totiž ze své podstaty zbavený krutosti vůči zvířatům a je v souladu se snahou chovat se k životnímu prostředí co nejlépe.

Zpět na výpis článků


Partneři

Smích léčí a proto si přečtěte web plný anekdot, fórů, smíchu a nejlepších vtipů Vysmatej.cz

Avon katalog k prohlédnutí.

Pro cestování do zahraničí i po ČR doporučujeme sjednat výhodné cestovní pojištění online. Využijte online sjednání a porovnání cestovního pojištění.

K čemu je dobrý rybí tuk?

Zkuste https://www.testy-zkusenosti.cz/

Rádi Vám poradíme v poradně - online. Poradí i Bezvarady.eu.

Zapomeňte na každodenní stresy a vydejte se objevovat krásy přírody i lidské šikovnosti prostřednictvím webu ceskoslovensko.CZ. V jeho nabídce zaujmou například komfortní penziony, ve kterých se budete cítit jako doma. Působivý hradní komplex, národní park Podyjí a také Cestu za Znojemsko víny vám přiblíží ubytování Znojmo. Hlubokými lesy, rozlehlými loukami i pestrými možnostmi sportu a turistiky se naproti tomu chlubí ubytování Šumava.


Léčíme se zeleninou, ovocem a bylinkami