Motto týdne: Láska je ze všech vášní nejsilnější, neboť útočí současně na hlavu, srdce i tělo. Voltaire

Jak si udržet zdravé oči?

7.8.2015

Zrak je jedním z nejdůležitějších lidských smyslů, který je stěžejní pro vnímání okolního světa. Většinou svůj zrak bereme jako samozřejmost a péči o něj nevěnujeme přílišnou pozornost, někdy svůj zrak dokonce nadměrně zatěžujeme, aniž bychom brali v úvahu důsledky, které se mnohdy projeví až za několik let. Péči o zrak a jeho ochranu bychom tedy neměli v žádném případě podceňovat a měli bychom dodržovat preventivní opatření chránící náš zrak před případným poškozením. Své oči bychom měli chránit před škodlivým UV zářením, dodávat jim potřebné zvlhčení zejména v prašném a větrném prostředí, dbát na pravidelnou oční hygienu, jíst pestrou stravu a nepodceňovat pravidelné kontroly u očního lékaře.

Nepodceňujte oční hygienu

Oční hygiena bývá často podceňována, avšak její zanedbávání může vést k zánětům očních žláz a okrajů očních víček, které jsou často velice bolestivé a léčba zdlouhavá. Abychom předešli zánětu očních žláz, je nutné dbát o oční hygienu. Pro šetrnou péči o oční víčka a oční okolí lze použít například čistí gel Blephagel. Oční specialisté a lékaři doporučují pravidelně čistit oční víčka pomocí jemné masáže, která uvolňuje přebytečné sekrety očních žláz a brání tak jejich zanícení. Pokud nosíme kontaktní čočky,  je nezbytné dodržovat také zásady správné péče o kontaktní čočky – čočky pravidelně čistit, dezinfikovat, zvlhčovat a nepřekračovat jejich periodu výměny.

Nenechte oči vyschnout

Většina lidí nevěnuje pocitu suchých očí přílišnou pozornost, avšak dostatečná vlhkost očí je nezbytná pro jejich správné fungování. Slzný film jednak zvlhčuje povrch očí a vytváří vhodné prostředí k regeneraci rohovkových buněk, ale také odplavuje z očí nečistoty, které se do nich dostaly z okolního prostředí. Pokud slzný film není dostatečný, je potřebné zvlhčovat oko pomocí očních kapek nebo sprejů. Pokud nosíme kontaktní čočky,  je dostatečné zvlhčení očního povrchu obzvláště důležité, jednak aby čočka správně na oku seděla a také proto, aby nedocházelo k její dehydrataci a čočka nezpůsobovala nositeli nepříjemné pocity řezání a tlačení. V současné době je na trhu k dostání celá řada zvlhčujících očních kapek a sprejů, či přímo oční kapky zvlhčující kontaktní čočky. Mezi nejkvalitnější patří ty s obsahem hyaluronátu sodného – např. Laim-Care gel Drops a Laim Moisture spray

Ochrana před škodlivým slunečním zářením

Pro zachování dobrého zraku bychom neměli zapomínat chránit své oči proti škodlivým UV paprskům po celý rok. K tomuto účelu poslouží kvalitní sluneční brýle opatřené UV filtrem. Pokud nosíme kontaktní čočky, můžeme chránit svůj zrak také pomocí kontaktních čoček s aplikovaným UV filtrem, které poskytují ochranu nejdůležitějším očním částem. Pro dokonalou ochranu zraku je vhodné doplnit takovéto čočky ještě slunečními brýlemi, aby byla poskytnuta dostatečná ochrana také očnímu okolí.

 

 

Zpět na výpis článků


Partneři

Smích léčí a proto si přečtěte web plný anekdot, fórů, smíchu a nejlepších vtipů Vysmatej.cz

Avon katalog k prohlédnutí.

Pro cestování do zahraničí i po ČR doporučujeme sjednat výhodné cestovní pojištění online. Využijte online sjednání a porovnání cestovního pojištění. K čemu je dobrý rybí tuk? Zkuste https://www.testy-zkusenosti.cz/ Zapomeňte na každodenní stresy a vydejte se objevovat krásy přírody i lidské šikovnosti prostřednictvím webu ceskoslovensko.CZ. V jeho nabídce zaujmou například komfortní penziony, ve kterých se budete cítit jako doma. Působivý hradní komplex, národní park Podyjí a také Cestu za Znojemsko víny vám přiblíží ubytování Znojmo. Hlubokými lesy, rozlehlými loukami i pestrými možnostmi sportu a turistiky se naproti tomu chlubí ubytování Šumava.

Léčíme se zeleninou, ovocem a bylinkami