Motto týdne: Láska je ze všech vášní nejsilnější, neboť útočí současně na hlavu, srdce i tělo. Voltaire

Na podzim zvyšte příjem vitaminu C

12.10.2020

Vitamin C je pro tělo prospěšný z mnoha různých důvodů. Člověk by ho měl denně přijmout 50 až cca 250 mg. Pokud kouříte, jste nachlazení, ve stresu, po operaci, nebo vystaveni vyšší fyzické námaze, je ideální množství ještě zvýšit. Vyšší potřebu mají i těhotné a kojící ženy, rovněž ženy užívající antikoncepční tablety. Například jste-li nachlazení, můžete sníst až 1000 mg „céčka“. A jak ho tolik přijmout?

Vitamin C lze přijímat z potravy, a to nejen z citrusových plodů. Bohaté jsou na něj třeba šípek, rakytník, brambory, rajčata, brokolice, jahody, květák, špenát, brusinky či kiwi. Obsah vitaminu se bohužel snižuje tepelným zpracováním. Takže i když šípek obsahuje 200 mg „céčka“ na 100 g, po uvaření šípkového čaje ho do těla dostanete méně. Nejjednodušší tedy je, když ho do těla začnete doplňovat prostřednictvím tablet.

Nejlepší jsou doplňky stravy s postupným uvolňováním vitaminu C

Na trhu se setkáte s různými variantami doplňků stravy. Mívají rozdílný obsah vitaminu C, a tím pádem i dávkování. Například česká společnost Naturvita vyrábí produkt Extra C 500, kdy jedna tableta obsahuje 500 mg vitaminu C. Za den vám tedy stačí vzít si jednu tabletu, která navíc zvládá vitamin uvolňovat postupně během 8 hodin.

Postupné uvolňování vitaminu je ideální pro těhotné a kojící ženy i pro sportovce. Sportovci potřebují tohoto vitaminu o něco více, pomáhá při léčbě a hojení.

Účinky vitaminu C jsou snad nekonečné

Proč vůbec vitamin C tolik potřebujeme? Aktuálně hlavně kvůli vyšší imunitě, a to proti covidu i klasickým podzimním chřipkám a nachlazením. Dále dokáže například:

  • podporovat tvorbu kolagenu,
  • přispívat k normálním energetickému metabolismu,
  • pozitivně ovlivňovat činnost nervové soustavy,
  • snižovat únavu a vyčerpání,
  • zvyšovat vstřebávání železa.

Pozitivních účinků je celá řada, bez vitaminu C se naše tělo doopravdy neobejde.

Dodržujte doporučené dávkování vitaminu

Má-li tělo přebytek vitaminu C, vyloučí ho ledvinami. Předávkování je spíše výjimečné, museli byste jíst extrémně nadlimitní dávky (v gramech) po delší dobu. Pak by vám vitamin C mohl podráždit žaludek.

A kde vitamin C koupit? Pořídíte ho v každé lékárně, ptejte se právě po variantách s postupným uvolňováním. Pokud upřednostníte online nákup, podívejte se na e-shop Gigalekarna.cz.

Zpět na výpis článků


Partneři

Smích léčí a proto si přečtěte web plný anekdot, fórů, smíchu a nejlepších vtipů Vysmatej.cz

Avon katalog k prohlédnutí.

Pro cestování do zahraničí i po ČR doporučujeme sjednat výhodné cestovní pojištění online. Využijte online sjednání a porovnání cestovního pojištění.

K čemu je dobrý rybí tuk?

Zkuste https://www.testy-zkusenosti.cz/

Rádi Vám poradíme v poradně - online. Poradí i Bezvarady.eu.

Zapomeňte na každodenní stresy a vydejte se objevovat krásy přírody i lidské šikovnosti prostřednictvím webu ceskoslovensko.CZ. V jeho nabídce zaujmou například komfortní penziony, ve kterých se budete cítit jako doma. Působivý hradní komplex, národní park Podyjí a také Cestu za Znojemsko víny vám přiblíží ubytování Znojmo. Hlubokými lesy, rozlehlými loukami i pestrými možnostmi sportu a turistiky se naproti tomu chlubí ubytování Šumava.

Zahradní vířivky pro celoroční provoz. Zlepšete si zdraví a relaxujte v pohodlí domova. Vířivky Villeroy & Boch i Jacuzzi pro dva, pro 4, pro 6 osob. Úsporné, zateplené, laminátové, vč. termokrytu. Nesrovnatelná kvalita oproti nafukovacím vířivkám. Vybírejte z celoročních venkovních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®


Léčíme se zeleninou, ovocem a bylinkami