Motto týdne: Láska je ze všech vášní nejsilnější, neboť útočí současně na hlavu, srdce i tělo. Voltaire

Odstartujte rok 2022 zase o něco zdravěji

11.1.2022

Rychlým tempem se opět blíží oblíbené vánoční svátky. Svátky pohody, klidu, času s nejbližšími, ale také spousty nezdravých jídel a laskomin. Ano, především dobrým jídlem a upuštěním od zdravého životního stylu, jsou Vánoce typické. Období adventu je časem sladkých svařáků, oblíbeného pečení i vánočních večírků se spoustou lákadel v podobě nezdravého jídla a alkoholu.

Skončí Vánoce, na řadě je Silvestr

Několik dní po Vánocích se velká část populace cítí naprosto sytá a uspokojena. Ani se člověk nenaděje a už je poslední prosincový den, který se nese opět ve znamení oslav. Tentokrát oslav příchodu Nového roku, které jsou často opět spojovány s velkorysým pohoštěním a holdování alkoholu.

Začátek roku s předsevzetím

Těsně předtím, než na hodinách odbije půlnoc, už mávětšina z nás představy o tom, s jakými předsevzetími vkročí do nového roku.

Podle loňských průzkumů se nejčastěji jedná o předsevzetí typu:

 • začít hubnout
 • zdravěji jíst
 • méně se stresovat
 • přestat kouřit
 • vydělat více peněz
 • začít sportovat
 • dopřát si více spánku a odpočinku

a nespočet dalších.

Nejčastěji tedy lidé uvažují o hubnutí, které samozřejmě úzce souvisí se zdravou stravou a pohybem.Jenže vykročit kupředu zdravějšímu životnímu je provázáno i s dalšími faktory, které jsou výše popsané. Pokud chceme opravdu začít honbu za zdravým životním stylem nesmíme zapomínat i na další oblasti.

Hodně stresu škodí

Za spoustou civilizačních chorob dnes jednoznačně stojí stres. Zatímco náhlé emoční stresové situace zvyšují riziko vzniku srdečních onemocnění, dlouhodobý stres může být příčinou deprese, cukrovky, obezity nebo dokonce rakoviny. Návodů, jak se zbavit stresu je mnoho, patří mezi ně například zdravější životní styl, více spánku a odpočinku či více sportu.

Konec užívání tabákových výrobků

Mezi známé novoroční předsevzetí patří také skoncovat nebo alespoň eliminovat užívání tabákových výrobků. Nejvíce v Česku lidé stále hodují klasickým produktům nejrůznějších značek. Pokud se rozhodnou se svým zvykem skončit, ale nemají dostatek pevné vůle, často se uchylují k alternativním tabákovým produktům, které považují za takzvanou přestupní stanici v běhu ke svému vysněnému cíli. Tyto alternativy, mezi které nově patří i zařízení na zahřívání tabáku Pulze, mají jistě své výhody. S jistotou mezi ně patří

 1. Jedná se o méně škodlivou variantu.
 2. Není pro ně typický silný zápach.
 3. Neobtěžují okolí, a to se tak nestává pasivními konzumenty.
 4. Nežloutnou po nich zuby ani nehty.

Je to jako začarovaný kruh, protože proto, aby člověk dosáhl zdravějšího životního stylu, musí začít dodržovat prakticky všechny novoroční předsevzetí, které si lidé běžně dávají. A komplexně se je pak snažit dodržovat. Není to jednoduché a komu to vydrží, může se těšit například velmi dobré imunitě, která je v dnešní nelehké covidové době, tak důležitá.

Autor: Elena Gotfried

Zpět na výpis článků


Partneři

Smích léčí a proto si přečtěte web plný anekdot, fórů, smíchu a nejlepších vtipů Vysmatej.cz

Avon katalog k prohlédnutí.

Pro cestování do zahraničí i po ČR doporučujeme sjednat výhodné cestovní pojištění online. Využijte online sjednání a porovnání cestovního pojištění.

K čemu je dobrý rybí tuk?

Zkuste https://www.testy-zkusenosti.cz/

Rádi Vám poradíme v poradně - online. Poradí i Bezvarady.eu.

Zapomeňte na každodenní stresy a vydejte se objevovat krásy přírody i lidské šikovnosti prostřednictvím webu ceskoslovensko.CZ. V jeho nabídce zaujmou například komfortní penziony, ve kterých se budete cítit jako doma. Působivý hradní komplex, národní park Podyjí a také Cestu za Znojemsko víny vám přiblíží ubytování Znojmo. Hlubokými lesy, rozlehlými loukami i pestrými možnostmi sportu a turistiky se naproti tomu chlubí ubytování Šumava.

Zahradní vířivky pro celoroční provoz. Zlepšete si zdraví a relaxujte v pohodlí domova. Vířivky Villeroy & Boch i Jacuzzi pro dva, pro 4, pro 6 osob. Úsporné, zateplené, laminátové, vč. termokrytu. Nesrovnatelná kvalita oproti nafukovacím vířivkám. Vybírejte z celoročních venkovních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®


Léčíme se zeleninou, ovocem a bylinkami