Motto týdne: Láska je ze všech vášní nejsilnější, neboť útočí současně na hlavu, srdce i tělo. Voltaire

Plísně nehtů se lze zbavit pomocí laseru

22.8.2017

Plísňová onemocnění nehtů jsou velmi častou potíží, s níž se během svého života potká téměř každý člověk. Mykózy na nohou řádí zejména v létě, takže právě teď přibývají další postižení, kteří mnohdy nevědí, co mají s nevzhlednými nehty dělat. Lokálně podávaná antimykotika jsou sice snadno dostupná v každé lékárně, jenže ne vždy účinkují.

Plíseň nehtů (onychomykóza) není životu nebezpečná, nicméně dokáže pěkně potrápit. Nehty pod jejím vlivem přestávají být hezké, což vadí zejména ženám, které by si v létě chtěly vzít sandálky. Někdy způsobuje zápach a především je vysoce infekční, takže pokud se vám ji nepodaří vyléčit, je dost pravděpodobné, že brzy nakazíte i někoho ve svém okolí. V pokročilejším stádiu dochází k nenávratnému poškození nehtu, časem se objevují bolestivé záněty v okolí.

Podle čeho plíseň nehtů poznáte?

Nehtová lůžka jsou při plísni napadená kvasinkami či parazitickými houbami, což se projevuje změnou nehtu. Nejčastěji mění barvu, celý postižený nehet může najednou být bílý, žlutý, černý nebo zelený, případně jsou na něm bílé či žluté skvrny. Zpravidla se mění i struktura nehtu, najednou začne být roztřepený, láme se. Obvykle je možné si příznaků všimnout nejdříve na palci, postupně se šíří po všech prstech.

Proč se objevuje?

Kvasinkám a parazitickým houbám se líbí v teple a vlhku. Právě proto nejčastěji parazitují na nehtech, kde tohle prostředí v létě mají. Jen si vzpomeňte, kdy naposledy jste trávili delší čas v uzavřené obuvi – to je pro ně hotový ráj. Velmi rizikovou skupinou jsou tedy všichni sportovci, kteří nosí pohodlnou obuv na běhání, kolo a další aktivity. Je jasné, že v tomhle případě nelze obout sandály, když potřebujete mít nohu zpevněnou. Pokud vám nic jiného nezbývá, vezměte si aspoň bavlněné ponožky, které dobře sají pot, a použijte dezinfekční sprej na nohy.

Dezinfikovat byste měli i boty, také je dobré si s nikým nepůjčovat obuv. Je-li to možné, noste ve velkých vedrech raději sandálky, v nichž může chodidlo dýchat. A do bazénů, saun i společných sprch noste gumovou obuv. Tady se totiž kvasinky a houby způsobující plísně nehtů vyskytují skutečně často. Chytit je může každý.

Jak se dá s plísní bojovat?

Nejjednodušší je koupit si v lékárně lokální antimykotika ve formě masti nebo spreje. Dokonce existuje speciální lak na nehty, z nějž se postupně uvolňují léčivé látky. Na dlouhodobé plísně však tahle základní léčba nezabírá.

Jako druhá přijdou na řadu perorálně podávaná antimykotika, tedy léky. V tomto případě se léčivé látky k nehtu dostávají z krve, což je sice účinnější, jenže přichází i nevýhody. Tyto léky zatěžují organismus, především játra, a proto některým pacientům vůbec nesmějí být podávány. Pak dochází na léčbu laserem.

Nebolí vypálení laserem?

Při léčbě laserem se využívá toho, že nehtová plíseň je citlivá na vysoké teploty. Nehet se proto zahřívá na 40 °C, přičemž pod povrchem vlivem toho vzniká teplota 60 °C, která naruší růst plísně. Většina lidí cítí slabé pálení, ale nejde o nic strašného. Když klienta ošetření bolí, proces se prostě pozastaví. Zákrok je zcela bezpečný a nemá žádné vedlejší účinky. Přijdete do ordinace, během pár minut je plíseň vypálená a můžete jít domů. Žádná anestezie se nekoná, nehet je ihned možné nalakovat, nevadí ani obléknutí ponožky či obutí. Kůže v okolí není poškozená. Více informací o zákroku najdete zde.

Jedinou nevýhodou je nutnost opakování. Aby byla léčba účinná, je potřeba přijít na vypalování asi 4-5krát. Laser funguje zhruba na 50 % pacientů, kteří mají o tuto léčbu zájem. Problémem je, že mnozí z nich přichází už v pokročilém stádiu, kdy laser není dostatečně účinný. V takovém případě nezbývá než zajít za dermatologem, jenž odebere vzorek a navrhne další léčbu.

V textu byly použity informace z webu SKIN CARE Liberec: http://www.skincareliberec.cz/

Zpět na výpis článků


Partneři

Smích léčí a proto si přečtěte web plný anekdot, fórů, smíchu a nejlepších vtipů Vysmatej.cz

Avon katalog k prohlédnutí.

Pro cestování do zahraničí i po ČR doporučujeme sjednat výhodné cestovní pojištění online. Využijte online sjednání a porovnání cestovního pojištění. K čemu je dobrý rybí tuk? Zkuste https://www.testy-zkusenosti.cz/ Zapomeňte na každodenní stresy a vydejte se objevovat krásy přírody i lidské šikovnosti prostřednictvím webu ceskoslovensko.CZ. V jeho nabídce zaujmou například komfortní penziony, ve kterých se budete cítit jako doma. Působivý hradní komplex, národní park Podyjí a také Cestu za Znojemsko víny vám přiblíží ubytování Znojmo. Hlubokými lesy, rozlehlými loukami i pestrými možnostmi sportu a turistiky se naproti tomu chlubí ubytování Šumava.

Léčíme se zeleninou, ovocem a bylinkami