Motto týdne: Láska je ze všech vášní nejsilnější, neboť útočí současně na hlavu, srdce i tělo. Voltaire

Proč bez správného ochlazení nedává saunování smysl

18.2.2021

Pokud plánujete pořízení finské sauny, neměli byste zapomenout i na nějaký způsob ochlazení. Důvod je jednoduchý: sauna a ochlazovna k sobě patří stejně neodmyslitelně jako Čuk ke Gekovi. Anebo jako Romeo k Julii. Zkrátka: bez pořádného ochlazení má sauna zdravotní účinky jen sotva poloviční.

Horko a chlad posílí váš imunitní systém

Vysoké teploty v sauně startují v těle ozdravné fyziologické procesy. Vlivem horka se organismus snaží vyrovnat teplotu tím, že tělo zchladí pomocí potu, který začne vylučovat. Současně s potem se tělo zbavuje nežádoucích toxinů a škodlivých látek.

Horko má vliv i na rozšíření cévního systému v těle. Zjednodušeně řečeno: v cévách proudí větší množství krve. Srdce tluče vyšší frekvencí a zásobuje tělo čerstvou okysličenou krví. Organismus se tak detoxikuje a čistí.

Saunování je žádoucí zejména v zimních měsících, kdy se zvyšuje riziko nákazy kapénkovou infekcí nebo viry. A ochlazovna by neměla chybět u žádné sauny.

Po pobytu v sauně by mělo vždy následovat ochlazení. To přispívá k otužování organismu a násobí pozitivní zdravotní účinky sauny. Působení chladu na organismus je nutné dávkovat s rozumem: máte-li nemocné srdce, raději vynechte rychlé ochlazení. Provádějte ho citlivě, pomalu a začněte postupně od nohou.

Způsobů, jak ochladit prohřáté tělo po saunování, je několik. Mezi nejlepší počítáme ochlazovací bazének. Jen v něm lze totiž aplikovat ochlazení postupně – po protiskluzových schůdcích jednoduše sejdete jen tak hluboko do vody, jak zrovna potřebujete. Preferujte šokové ochlazení? Tak do bazénku skočte.

 

 

Nové technologie dnes umožňují ochlazení, na které byste se ještě nedávno jen báli pomyslet. Chtěli byste se zchladit mezi pomalu poletujícími vločkami sněhu? Není problém! Říkáme tomu sněhopád– speciální systém umožní luxusní ochlazení ve sněhu třeba i červenci.

Mezi tradiční způsoby ochlazení patří také polévací vědro. Je to levný a přitom dokonale funkční ochlazení. A můžete ho využít i pro venkovní sauny.

www.wellness-vision.cz

Zpět na výpis článků


Partneři

Smích léčí a proto si přečtěte web plný anekdot, fórů, smíchu a nejlepších vtipů Vysmatej.cz

Avon katalog k prohlédnutí.

Pro cestování do zahraničí i po ČR doporučujeme sjednat výhodné cestovní pojištění online. Využijte online sjednání a porovnání cestovního pojištění.

K čemu je dobrý rybí tuk?

Zkuste https://www.testy-zkusenosti.cz/

Rádi Vám poradíme v poradně - online. Poradí i Bezvarady.eu.

Zapomeňte na každodenní stresy a vydejte se objevovat krásy přírody i lidské šikovnosti prostřednictvím webu ceskoslovensko.CZ. V jeho nabídce zaujmou například komfortní penziony, ve kterých se budete cítit jako doma. Působivý hradní komplex, národní park Podyjí a také Cestu za Znojemsko víny vám přiblíží ubytování Znojmo. Hlubokými lesy, rozlehlými loukami i pestrými možnostmi sportu a turistiky se naproti tomu chlubí ubytování Šumava.


Léčíme se zeleninou, ovocem a bylinkami