Motto týdne: Láska je ze všech vášní nejsilnější, neboť útočí současně na hlavu, srdce i tělo. Voltaire

4 tipy, které vám pomohou zlepšit vaše výkony v posilovně

5.3.2019

Chcete být silnější, vyhýbat se zbytečným sportovním zraněním nebo zvýšit efektivitu svého tréninku? Řešení je jednoduché, musíte se naučit správně cvičit.

Lidé dělají často při cvičení v posilovně mnoho chyb. Vybírají si pro sebe nevhodné cviky nebo je špatně provádějí. To často vede k tomu, že místo toho, aby byli fit a ve formě, jsou spíše zničení, unavení a často se i zraní.

Ke špatnému výběru je vedou nejrůznější důvody, buď se jim cviky líbí, vidí je u někoho jiného nebo o nich slyšeli od známých.  Bohužel už je nenapadne zjistit, jestli dělají cvik dobře. O to se začnou zajímat právě až ve chvíli, kdy se zraní nebo je na to někdo upozorní.

Jak si cvičením neubližovat?

Když cvičíte v posilovně, vybírejte si cviky podle toho, co zrovna chcete procvičovat a jak intenzivně. Tedy podle toho, jak jsou cviky účinné a jakou skupinu svalů procvičují. A pak je také nutné je provádět správně, protože jinak si spíše ublížíte. To, že se vám cvičení líbí nebo vypadá snadně, není zkrátka to správné vodítko.

Špatná technika cvičení je velký problém především pokud používáte při cvičení činky nebo jiné závaží. Právě posilování se závažím vytváří na vaše tělo velký tlak, a pokud neprovádíte cviky přesně, nadměrně zatěžujete záda, ramena nebo kolena. To potom vede k únavovým zraněním.

Když se však naučíte cvičit správně, bude váš plán účinný a nebudete si ubližovat. Ideální je zaplatit si trenéra, ale pokud se přeci jen chcete do cvičení pustit sami, vyzkoušejte tyto techniky a uvidíte, že se vám bude dařit lépe.

Se zdravým cvičením samozřejmě také souvisí dostatek času na regeneraci a pravidelné doplňování tekutin, minerálů a vitamínů. Protože jedině dobře vyživované svaly mohou správně růst. Trénink proto kombinujte a nezaměřujte se na jednu partii příliš dlouho.

 

A teď už se pojďme podívat na ty 4 slibované tipy:

  1. Používejte zrcadlo

Sledujte sami sebe v zrcadle, jak provádíte jednotlivé cviky. Zkontrolujte, zda máte správně vyvážený postoj a zda nezatěžujete pouze jednu stranu. Podle potřeby upravte.

  1. Sledovat videa

Zjistěte, jak má cvičení správně vypadat, než ho vyzkoušíte. Můžete si najmout trenéra, aby vám cviky ukázal, pustit si video nebo se podívat do nějaké knihy či na obrázky.

  1. Vezměte to pomalu

Jednou z největších pastí, která na vás číhá, je přílišné přetěžování. I zde platí pravidlo, že méně je více. Dejte si během tréninku klidně do těla, ale poslouchejte své tělo a zvolněte, když vám dá najevo, že už je toho na něj moc. Když se pro vás stane cvičení pohodlným, je to znamení, že je čas pokročit na další úroveň.

  1. Nenakládejte si příliš

Jestli je pro vás váha vhodná, zjistíte opravdu snadno. Pokud není pohyb plynulý nebo máte pocit, že musíte zadržet dech, je to důkaz toho, že váha je na vás příliš vysoká a musíte ji snížit. Nezapomeňte, že než se pustíte do přidávání závaží, musíte pohyb zvládnout bez něj.

Pamatujte si, že cvičení by nikdy nemělo být bolestivé. Pokud máte pocit bolesti, je pravděpodobné, že cviky provádíte špatně. V takovém případě přestaňte cvičit a upravte svůj postoj. Pokud bolest nepřestane, vynechte cvik úplně.

Příště, až budete v posilovně, věnujte chvilku pozornosti tomu, jak u cvičení vypadáte a jak se cítíte. Pohyb je pro nás přirozený, takže všechny naše pohyby by pro nás měly být pohodlné.

Zpět na výpis článků


Partneři

Smích léčí a proto si přečtěte web plný anekdot, fórů, smíchu a nejlepších vtipů Vysmatej.cz

Avon katalog k prohlédnutí.

Pro cestování do zahraničí i po ČR doporučujeme sjednat výhodné cestovní pojištění online. Využijte online sjednání a porovnání cestovního pojištění. K čemu je dobrý rybí tuk? Zkuste https://www.testy-zkusenosti.cz/ Zapomeňte na každodenní stresy a vydejte se objevovat krásy přírody i lidské šikovnosti prostřednictvím webu ceskoslovensko.CZ. V jeho nabídce zaujmou například komfortní penziony, ve kterých se budete cítit jako doma. Působivý hradní komplex, národní park Podyjí a také Cestu za Znojemsko víny vám přiblíží ubytování Znojmo. Hlubokými lesy, rozlehlými loukami i pestrými možnostmi sportu a turistiky se naproti tomu chlubí ubytování Šumava.

Léčíme se zeleninou, ovocem a bylinkami