Motto týdne: Láska je ze všech vášní nejsilnější, neboť útočí současně na hlavu, srdce i tělo. Voltaire

Zdraví prospěšný může být i řepkový olej. Používejte lisovaný za studena!

29.4.2019

V posledních letech se do centra pozornosti dostaly oleje, které ještě relativně nedávno našinci příliš dobře naznali a téměř nepoužívali. Dnes je tomu jinak a olivový, kokosový, konopný, mandlový, makový či dýňový olej nechybí v téměř žádné kuchyni. Spousta hospodyněk jimi nahrazuje „nezdravý“ řepkový olej. Přitom právě tento druh doporučují i odborníci ze Světové zdravotnické organizace (WHO) jako nejlepší ze všech rostlinných olejů. Takřka „blahořečený“ je pak řepkový olej lisovaný za studena. Jaký je jeho zdravotní přínos a co byste o něm měli vědět?

Co znamená, když se „lisuje za studena“?

Lisování za studena je metoda, která se používá k získávání čistého přírodního oleje. Nepřidávají se chemické přísady ani umělá ochucovadla, kvalita však logicky závisí na použitých surovinách. Výrobce si proto musí pohlídat stav rostlin a hned na počátku eliminovat nevhodné kusy. Vynikající řepkový olej lisovaný za studena se vyznačuje nejen vyváženou chutí, ale také charakteristickou vůní a barvou.

Které zdraví prospěšné látky řepkový olej obsahuje?

Jak jsou na tom řepkový olej a zdraví? Obsahuje takřka optimální složení esenciálních mastných kyselin, a proto je vyzdvihován specialisty na zdravé stravování. Je doporučován jako prevence před vysokou hladinou cholesterolu v krvi, kardiovaskulárními onemocněními, obezitou, cukrovkou, záněty a v neposlední řadě pomáhá stabilizovat krevní tlak.

Ve srovnání s olivovým olejem je v řepkovém oleji lisovaném za studena obsaženo mnohem více vitamínu E – jednoho z nejdůležitějších antioxidantů, který organismus využívá při ochraně buněk před oxidačním stresem, volnými radikály a mnoha závažnými onemocněními včetně rakoviny.

Je tedy nad míru jasné, že za studena lisovaný řepkový olej má ve zdravém jídelníčku čestné místo. Receptů, v rámci kterých ho lze použít a vylepšit jím chuť připravovaného pokrmu, je celá řada.

Zpět na výpis článků


Partneři

Smích léčí a proto si přečtěte web plný anekdot, fórů, smíchu a nejlepších vtipů Vysmatej.cz

Avon katalog k prohlédnutí.

Pro cestování do zahraničí i po ČR doporučujeme sjednat výhodné cestovní pojištění online. Využijte online sjednání a porovnání cestovního pojištění. K čemu je dobrý rybí tuk? Zkuste https://www.testy-zkusenosti.cz/ Zapomeňte na každodenní stresy a vydejte se objevovat krásy přírody i lidské šikovnosti prostřednictvím webu ceskoslovensko.CZ. V jeho nabídce zaujmou například komfortní penziony, ve kterých se budete cítit jako doma. Působivý hradní komplex, národní park Podyjí a také Cestu za Znojemsko víny vám přiblíží ubytování Znojmo. Hlubokými lesy, rozlehlými loukami i pestrými možnostmi sportu a turistiky se naproti tomu chlubí ubytování Šumava.

Léčíme se zeleninou, ovocem a bylinkami