Motto týdne: Láska je ze všech vášní nejsilnější, neboť útočí současně na hlavu, srdce i tělo. Voltaire

Zdravotní benefity černého čaje

20.9.2018

Slyšeli jsem už někdy od lidí kolem sebe, jak kritizují to, že rádi pijete nápoje s kofeinem jako je čaj a káva? Ačkoliv nadměrné pití černého čaje, který kofein obsahuje, může mít negativní důsledky, není to tak špatné, jak myslíte.

Začít svůj den šálkem s bylinným, zeleným nebo černým čajem ve skutečnosti není vůbec špatné. Samozřejmě, v některých případech je dobré dbát na doporučení lékaře, ovšem jeden nebo dva šálky černého čaje za den je v pohodě.

Jak zelený, tak i černý čaj jsou vyrobeny z rostliny zvané Camellia Sinesis neboli čajovník čínský. Liší se však následným zpracováním. Kromě zvlhčování, drcení a sušení jsou lístky černého čaje před konečným procesem ohřevu také fermentovány.

Níže se podíváme na několik zdravotních přínosů, které černý čaj nabízí:

Pomoc s ústní hygienou

Studie financované Asociací pro výzkum zdraví naznačují, že pití černého čaje snižuje tvorbu plaků, omezuje růst bakterií, které podporují tvorbu dutin a zubních kazů. Polyfenoly, které černý čaj obsahuje, ničí bakterie a brání růstu bakteriálních enzymů, které tvoří lepkavý povlak na povrchu zubů.

Zdravější srdce

Podle dalšího výzkumu z roku 2009 s názvem – Spotřeba zeleného a černého čaje a riziko mrtvice, je vidět, že bez ohledu na zemi původu mají jedinci, kteří pijí 3 nebo více šálků čaje o 21 % nižší riziko mrtvice než lidé, kteří pijí méně než 1 šálek černého nebo zeleného čaje denně.

Antioxidanty

Černý čaj obsahuje polyfenoly, které patří mezi antioxidanty. Pomáhají s blokací škodlivých látek jako jsou cigarety a další toxické chemikálie. Tím zabraňují poškozování DNA.  Polyfenoly se liší od antioxidantů, které získáváme z ovoce a zeleniny. Proto při pravidelném pití čajů poskytnete svému tělu další možnost, jak se bránit v moderním ne vždy zdravém prostředí.

Prevence proti rakovině

Ačkoliv to bude chtít ještě více výzkumů, aby bylo možné spolehlivě navrhnout způsoby prevence proti rakovině, některé již proběhlé výzkumy naznačují, že polyfenol a katechiny obsažené v čajích mohou předcházet některým druhům rakoviny.

Studie, která proběhla zkoumala skupiny žen, které popíjeli černý čaj versus ty, co jej nepili. Následně se pak sledovala úroveň rizika vzniku rakoviny vaječníků, kde se prokázalo u těch, co pili čaje lepší výsledky.

Zdravější kosti

Také bylo prokázáno, že pravidelní pijáci čajů mají silnější kosti a nižší pravděpodobnost výskytu artritidy díky fytochemikáliím v čaji.

Nižší riziko vzniku cukrovky

Na základě výzkumné studie provedené u starších lidí žijících na středomořských ostrovech bylo zjištěno, že ti, kteří pili dlouhodobě černý čaj – 1 – 2 šálky denně, měli o 70 % nižší riziko vzniku nebo vývoje cukrovky typu 2.

Pomůže se stresem

Všichni asi mají své zkušenosti s uklidňujícími a relaxačními účinky černého čaje. Pomáhá vám nejen zpomalit po dlouhém dni ale aminokyselina L-theanin v černém čaji napomáhá i lepšímu soustředění. Pití čaje v mírných dávkách také snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu.

Jak vidíte černý čaj má co nabídnout, zvlášť pokus si vyberete nějaký opravdu kvalitní. Pokud chcete vyzkoušet ty nejlepší, zkuste stránku https://poznani-knihy.cz/ , kde nenajdete jenom knihy

Zpět na výpis článků


Partneři

Smích léčí a proto si přečtěte web plný anekdot, fórů, smíchu a nejlepších vtipů Vysmatej.cz

Avon katalog k prohlédnutí.

Pro cestování do zahraničí i po ČR doporučujeme sjednat výhodné cestovní pojištění online. Využijte online sjednání a porovnání cestovního pojištění. K čemu je dobrý rybí tuk? Zkuste https://www.testy-zkusenosti.cz/ Zapomeňte na každodenní stresy a vydejte se objevovat krásy přírody i lidské šikovnosti prostřednictvím webu ceskoslovensko.CZ. V jeho nabídce zaujmou například komfortní penziony, ve kterých se budete cítit jako doma. Působivý hradní komplex, národní park Podyjí a také Cestu za Znojemsko víny vám přiblíží ubytování Znojmo. Hlubokými lesy, rozlehlými loukami i pestrými možnostmi sportu a turistiky se naproti tomu chlubí ubytování Šumava.

Léčíme se zeleninou, ovocem a bylinkami