Motto týdne: Láska je ze všech vášní nejsilnější, neboť útočí současně na hlavu, srdce i tělo. Voltaire


Partneři

Smích léčí a proto si přečtěte web plný anekdot, fórů, smíchu a nejlepších vtipů Vysmatej.cz

Avon katalog k prohlédnutí.

Pro cestování do zahraničí i po ČR doporučujeme sjednat výhodné cestovní pojištění online. Využijte online sjednání a porovnání cestovního pojištění. K čemu je dobrý rybí tuk? Zkuste https://www.testy-zkusenosti.cz/ Zapomeňte na každodenní stresy a vydejte se objevovat krásy přírody i lidské šikovnosti prostřednictvím webu ceskoslovensko.CZ. V jeho nabídce zaujmou například komfortní penziony, ve kterých se budete cítit jako doma. Působivý hradní komplex, národní park Podyjí a také Cestu za Znojemsko víny vám přiblíží ubytování Znojmo. Hlubokými lesy, rozlehlými loukami i pestrými možnostmi sportu a turistiky se naproti tomu chlubí ubytování Šumava.

Latinskoamerická capoeira

23.6.2010

Capoeira si za posledních pár let našla cestu do tělocvičen a sálů fitness center po celé Evropě. Ani v našich poměrech si obliba tohoto cvičení nezadá s evropským standardem. Možná se pojem „capoeira“ již někdy dostal k vašim uším a vy jste si kladli otázku, co se pod tímto exotickým slůvkem skrývá. Pojďme si tedy capoeiru v krátkosti představit a podívat se, proč uchvátila spousty mladých i starších ročníků takřka po celém světě.

Co si pod pojmem capoeira představit

Capoeira je druh bojového tance a pochází ze slunné Brazílie. Toto u nás čím dál více oblíbené „bojové“ umění v sobě kombinuje prvky bojového sportu, tance, rytmu a pohybu. Koncept capoeiry je založen na dialogu mezi bojovými partnery, na konverzaci pomocí pohybů, které dávají tušit protivíkův záměr a nastiňují, co se bude dít dál, přesto ponechávají otevřený prostor pro fantazii a spontánní reakci.

Něco málo z historie

Samotný vznik tohoto sportu je dodnes obestřen tajemstvím a je zajímavým předmětem debaty mnoha historiků a jiných odborníků. Capoeira má však za sebou bohatou historii. Její kořeny totiž sahají již do patnáctého století, nejde tedy o moderní výstřelek poslední doby. Názory historiků na některé aspekty spojené s vývojem capoeiry se v mnohém liší, všichni se ale shodují na tom, že v jejím rozvoji hráli klíčovou roli afričtí otroci dovlečení do Latinské Ameriky. Někteří odborníci uvádějí domněnku, že tito otroci používali cvičení capoeiry jako nácvik k plánovanému boji proti nenáviděným otrokářům. Taneční prvky měly dle této teorie budit v otrokářích zdání, že se jedná o projev africké folklorní kultury, nikoli o nácvik k boje za nezávislost. Tato domněnka však nebyla dodnes potvrzena, na druhou stranu nebyla ani vyvrácena.

V osmnáctém století se capoeira znelíbila vyšším vrstvám a od roku 1707 byla zakázána. Stejně tak v devatenáctém století bylo proti příznivcům capoeiry postupováno velmi tvrdě a nelítostně.

Capoeira jako druh bojového umění byla navzdory historické neoblíbenosti mezi vládnoucími vrstvami legalizována v první polovině dvacátého století. Konkrétně roku 1972 vydobila Brazílie capoeiře její čestné místo mezi ostatními sporty a vrátila tomuto druhu boje původní popularitu. V domovské Brazílii je capoeira dokonce druhým nejoblíbenějším sportem, hned po fotbalu.

Zábava více než námaha

Cvičení capoeiry má pevná pravidla, přesto záleží na intuitivním vnímání a prožívání každého jedince, který tuto metodu bojového sportu provádí. U nás již existují desítky institucí, které nabízejí lekce základů capoeiry. Při cvičení si nejen protáhnete tělo a pořádně se zapotíte, ale také ze sebe vybijete nahromaděný stres a hlavně se báječně pobavíte. Capoeira je o uvolnění a vnitřní pohodě. Lekce jsou doplněné zvukovým doprovodem, kdy zpěv, podupávání a tleskání nejsou žádnou výjimkou. Capoeira je velmi rytmickým a příjemným druhem aktivního sportu, který je doplněn nejen o kopy a údery, ale také o taneční prvky, elegantní pohyby a akrobacii. Lidé, kteří capoeiře propadli každopádně tvrdí, že abyste tento druh bojového tance skutečně pochopili, musíte si ho prožít na vlastní kůži.

 

Zdroj: www.prakticky-zivot.cz

Zpět na výpis článkůblog comments powered by Disqus