Motto týdne: Láska je ze všech vášní nejsilnější, neboť útočí současně na hlavu, srdce i tělo. Voltaire


Partneři

Smích léčí a proto si přečtěte web plný anekdot, fórů, smíchu a nejlepších vtipů Vysmatej.cz

Avon katalog k prohlédnutí.

Pro cestování do zahraničí i po ČR doporučujeme sjednat výhodné cestovní pojištění online. Využijte online sjednání a porovnání cestovního pojištění.

K čemu je dobrý rybí tuk?

Zkuste https://www.testy-zkusenosti.cz/

Rádi Vám poradíme v poradně - online. Poradí i Bezvarady.eu.

Zapomeňte na každodenní stresy a vydejte se objevovat krásy přírody i lidské šikovnosti prostřednictvím webu ceskoslovensko.CZ. V jeho nabídce zaujmou například komfortní penziony, ve kterých se budete cítit jako doma. Působivý hradní komplex, národní park Podyjí a také Cestu za Znojemsko víny vám přiblíží ubytování Znojmo. Hlubokými lesy, rozlehlými loukami i pestrými možnostmi sportu a turistiky se naproti tomu chlubí ubytování Šumava.

Začínáme na běžkách - vybíráme vybavení

4.10.2012

BěžkyJezdíte na běžkách? Ne? A co takhle to s novou lyžařskou sezónou zkusit? Zatímco se budete rozhodovat, můžete si přečíst tento článek, který vám poradí, jakou výbavu si na vaše běžkařské začátky pořídit.

Nejprve je třeba se rozhodnout, zda budete lyžovat klasicky, nebo bruslit, popřípadě zda chcete oba styly střídat. Podle toho si totiž vyberete běžky, běžkařské boty, vázáníi hole.

Běžky na klasiku

Jde o nejprodávanější běžky na trhu.Běžky na klasikujsou delší, mají výrazněji zatočené špičky, jsou prohnuté, takže když je položíte na zem, pod svým středem se nedotýkají země. V tomto prostoru se totiž nachází tzv. mazací komora pro nanášení stoupacích vosků, jinak by lyže podkluzovaly při každém záběru zpět.

Velmi důležité je vybrat si správnou délku běžek, respektive správnou tuhost lyže, tak, abychom svou vahou „neprošlápli“ výše zmíněnou mazací komoru tak, aby se celá dotýkala země. Orientačně je na běžce uvedeno, pro jakou hmotnost je určena, lepší je však přímo v obchodě mazací komoru změřit.

Při zatížení lyže vaší vahou by měla pod středem lyže zůstat mazací komora v délce 50 – 60 cm. Pro velmi hrubou orientaci při výběru lze dodat, že byste měli vybírat lyži přibližně o 15 – 20 cm delší, než je výška vaší postavy.

Některé rekreační modely klasických lyží mají na skluznici  v oblasti mazací komory šupiny, které brání proklouznutí běžky. Takové lyže nemusíte mazat stoupacími vosky, protože jejich roli právě šupiny nahrazují.

Kombi běžky

Jestliže chcete jezdit převážně klasiku, ale občas si zkusit i bruslení, budou pro vás nejlepší tzv. běžky combi. Konstrukčně jde o lyže téměř shodné s klasickými, ale kombi modely jsou o něco tvrdší. Kombi běžky se vybírají o něco kratší, než lyže na klasiku, přibližně o 10-15 cm delší, než je výška postavy. O mazací komoře platí u kombi lyží to samé, jako u lyží klasických.

Lyže na bruslení

Běžky na brusleníjsou kratší, užší, méně prohnuté a mají plošší a méně výraznou špičku. Jejich délku volte přibližně o 5-10 cm delší, než je výška postavy, začátečníci by měli volit lyže spíše kratší.

U lyží na bruslení se doporučuje vybírat u levnějších modelů spíše dřevěné jádro, u dražších lyží už bývá kvalita dřevěného i kompozitového jádra prakticky stejná.

Vázání

Vázání je u běžek velmi důležité, jedná se o spojnici mezi běžkami a botami. Na trhu dominují dva vzájemně nekompatibilní systémy - SNS a NNN. Je potřeba se rozhodnout pro jeden systém a v jeho standardu mít boty i vázání. Oba systémy jsou totiž vzájemně nekompatibilní.

Boty na běžky

Také u bot na běžky je třeba si v první řadě říci, jakým stylem budete jezdit. Následně si vyberete boty na klasiku, kombi boty nebo boty na bruslení.

Bota na klasiku má měkký kotník, který umožňuje výrazný předozadní rozsah pohybů v tomto kloubu, tak, jak to klasický styl vyžaduje.  Kombi bota rovněž umožní předozadní pohyb kotníku, ovšem stranově jej již kotník zpevněn. Bota na bruslení má naopak zcela pevný kotník a klasicky v ní jezdit nelze.

Stejně  jako u jiných sportovních bot je také u obuvi pro běžecké lyžování důležité, aby boty na běžky co nejlépe obepínaly nohu. Proto si botu vybírejte ve velikosti, která vám je natěsno a nenechává v botě již žádné volné místo. Bota však samozřejmě nesmí nikde tlačit, měla by tvarově dobře sedět. Proto raději vyzkoušejte boty od více výrobců.

Běžecké hole

Holejsou velmi důležitou součástí běžkařské výbavy a jejich výběru je proto třeba věnovat dostatečnou pozornost.

Běžecké hole se vyrábějí buď hliníkové, nebo z kompozitních materiálů (skelná vlákna, karbon, kevlar). Pro rekreační lyžování jsou vhodnější hole hliníkové, které jsou sice o něco těžší, ale mnohem trvanlivější.Kompozitové holenabízejí nízkou hmotnost a vyšší pružnost, která pomůže při dynamickém odpichu, ale jsou dražší a také křehčí, takže se mohou v případ přilehnutí hole při pádu snadno zlomit.

Co se týče délky běžeckých holí, na klasiku volíme hole přibližně po ramena, na bruslení hole, které dosahují k uším.

Zpět na výpis článkůblog comments powered by Disqus