Motto týdne: Láska je ze všech vášní nejsilnější, neboť útočí současně na hlavu, srdce i tělo. Voltaire


Partneři

Smích léčí a proto si přečtěte web plný anekdot, fórů, smíchu a nejlepších vtipů Vysmatej.cz

Avon katalog k prohlédnutí.

Pro cestování do zahraničí i po ČR doporučujeme sjednat výhodné cestovní pojištění online. Využijte online sjednání a porovnání cestovního pojištění. K čemu je dobrý rybí tuk? Zkuste https://www.testy-zkusenosti.cz/ Zapomeňte na každodenní stresy a vydejte se objevovat krásy přírody i lidské šikovnosti prostřednictvím webu ceskoslovensko.CZ. V jeho nabídce zaujmou například komfortní penziony, ve kterých se budete cítit jako doma. Působivý hradní komplex, národní park Podyjí a také Cestu za Znojemsko víny vám přiblíží ubytování Znojmo. Hlubokými lesy, rozlehlými loukami i pestrými možnostmi sportu a turistiky se naproti tomu chlubí ubytování Šumava.

Což takhle dát si špenát!

29.4.2014

Jezte špenát, protože obsahuje hodně železa. Určitě jste tuhle větu v životě někdy slyšeli. Pravdou ovšem je, že špenát má stejný podíl železa jako jiná zelenina, nicméně obsahuje mnoho důležitých vitamínů a minerálů.

Co všechno obsahuje

Špenát obsahuje karotenoidy ve vysokých koncentracích včetně beta-karotenu, který se v těle přetváří na vitamín A.  Je také bohatým zdrojem luteinu, což je karotenový pigment, který má antioxidační účinky. Některé studie svědčí pro to, že pravidelá konzumace zeleniny s tmavými listy může chránit proti rakovinovému bujení. Tato zelená pochoutka je také užitečným zdrojem kyseliny listové, která je doporučována těhotným ženám jako prevence proti rozštěpu páteře u dětí. V minulosti báby kořenářky doporučovaly konzumovat špenát při vysokém tlaku, chudokrevnosti a zácpě. Špenát je hodnotným zdrojem draslíku a folátu.

Má také nějaké zápory?

Ano, i tato zelenina má své zápory. Špenát totiž obsahuje určité látky, které mohou zabraňovat přirozené vstřebávání vápníku. Špenát obsahuje kyselinu šťavelovou, která může současně s vitamínem C u citlivých osob způsobovat tvorbu ledvinových kamenů v ledvinách a močovém měchýři.

Jak ho nejlépe konzumovat?

Všichni známe tu nevzhlednou zelenou hmotu podávanou ve školních jídelnách a proto má mnoho z nás ke špenátu odpor. Pokud si chcete koupit špenát mražený, raději si trošičku připlaťte a kupujte pouze kvalitnější špenát, nejlépe sekané listy, než známý špenátový protlak. Špenát si můžete koupit i čerstvý v podobě malých lístečků. Nejprve ho properte ve vodě, aby jste se zbavili případných zbytků hlíny a pak si z něj udělejte salát. Špenát není jen vynikající s bramborovým knedlíkem, ale také v omeletě, s těstovinami nebo v kombinaci s listovým těstem.

Zpět na výpis článkůblog comments powered by Disqus