Motto týdne: Láska je ze všech vášní nejsilnější, neboť útočí současně na hlavu, srdce i tělo. Voltaire


Partneři

Smích léčí a proto si přečtěte web plný anekdot, fórů, smíchu a nejlepších vtipů Vysmatej.cz

Avon katalog k prohlédnutí.

Pro cestování do zahraničí i po ČR doporučujeme sjednat výhodné cestovní pojištění online. Využijte online sjednání a porovnání cestovního pojištění. K čemu je dobrý rybí tuk? Zkuste https://www.testy-zkusenosti.cz/ Zapomeňte na každodenní stresy a vydejte se objevovat krásy přírody i lidské šikovnosti prostřednictvím webu ceskoslovensko.CZ. V jeho nabídce zaujmou například komfortní penziony, ve kterých se budete cítit jako doma. Působivý hradní komplex, národní park Podyjí a také Cestu za Znojemsko víny vám přiblíží ubytování Znojmo. Hlubokými lesy, rozlehlými loukami i pestrými možnostmi sportu a turistiky se naproti tomu chlubí ubytování Šumava.

Víme, co jíme: pěstování zeleniny doma

2.8.2016

Je mnoho důvodů, proč si doma pěstovat vlastní zeleninu či bylinky. Jednak máte kontrolu nad tím, co jíte, jednak je to skvělá zábava a relax. Domácí zelenina je zkrátka zdravější a chutnější než ta z obchodu. Na jejím pěstování není nic složitého a zvládnete to i bez velkých zahradnických zkušeností a extra vybavení.

Jakou zeleninu byste měli ze začátku zvolit?

Pokud s domácím pěstováním teprve začínáte, tak určitě zkuste zvolit nějaké nenáročnější plodiny. Jaké to jsou? Doporučujeme vám například rajčata, pažitku, jahody, salát, zelenou cibulku nebo hrášek. Až získáte nějaké zkušenosti, můžete se pustit do pěstování paprik nebo chilli papriček, které jsou o trochu náročnější, ale také to není žádná velká věda. Potřebují hlavně dostatek světla, vlhkosti a dodržení správného postupu při pěstování.

Rajčata jsou nesmrtelnou balkónovou klasikou. Stačím jim dostatek slunce, větší nádobu, základní zahradnický substrát a občasnou zálivku. Jahody také není složité na balkóně pěstovat – navíc si můžete vybrat mezi klasickými a zakrslými odrůdami. Pažitka nepotřebuje při pěstování hodně místa, zato však salát si řekne o rozměrnější nádobu či truhlík. Salát by měl být také v chladnu a se zaléváním buďte opatrní, ať ho nepřelijete. Výhodou salátu je jeho odolnost vůči chladnějším teplotám a rychlost růstu.

Zelenině dopřejte dostatek prostoru a správné hnojivo

Zeleninu můžete pěstovat nejen v různých květináčích a truhlících, ale můžete je nasadit třeba i do staré bedny či truhly. Máte málo prostoru? Zkuste si vyrobit vertikální zahrádku a jednotlivé květináče připevnit (nejlépe na dřevěnou desku) nad sebe. Pokud vás domácí zahradničení chytne (a my doufáme, že ano), můžete si časem pořídit speciální pěstební boxy nebo hydroponické systémy, díky kterým ušetříte čas a snadno docílíte vyšších výnosů.

Výběr hnojiva a jeho dávkování je alfou a omegou úspěšného zahrádkářství, ať už rostliny pěstujete jen tak na balkoně nebo ve speciálních boxech. Pro začátečníky je nejjednodušší koupit si hnojivo již namíchané a určené pro konkrétní typ rostliny (například hnojivo pro rajčata, na bylinky...). Záleží v podstatě jen na vás, zda zvolíte hnojiva sypká, tekutá nebo pevná. Pokud se ale rozhodnete povýšit své pěstování na vyšší úroveň a zkusit hydroponii, sáhněte určitě po tekutých.

Pro pěstování v klasickém, zemitém substrátu, stačí hnojiva méně koncentrovaná. S dávkováním také šetřete. Dávejte si také pozor na dávkování hnojiv v období růstu a v období květu. Pokud používáte vícesložková hnojiva, měli byste v období růstu přidat rostlinám více dusíku, zatímco kvetoucí rostliny naopak potřebují více fosforu a draslíku.

 

Dávkování hnojiv pro rostliny, jejich výběr a správné namíchání je klíčovou podmínkou pro každou prosperující indoor i outdoor zahrádku. Chcete se o problematice hnojiv dozvědět více?  Máme pro vás skvělý tip – stáhněte si podrobný e-book o hnojivech zdarma!

 

 

Zpět na výpis článkůblog comments powered by Disqus