Motto týdne: Láska je ze všech vášní nejsilnější, neboť útočí současně na hlavu, srdce i tělo. Voltaire


Partneři

Smích léčí a proto si přečtěte web plný anekdot, fórů, smíchu a nejlepších vtipů Vysmatej.cz

Avon katalog k prohlédnutí.

Pro cestování do zahraničí i po ČR doporučujeme sjednat výhodné cestovní pojištění online. Využijte online sjednání a porovnání cestovního pojištění.

K čemu je dobrý rybí tuk?

Zkuste https://www.testy-zkusenosti.cz/

Rádi Vám poradíme v poradně - online. Poradí i Bezvarady.eu.

Zapomeňte na každodenní stresy a vydejte se objevovat krásy přírody i lidské šikovnosti prostřednictvím webu ceskoslovensko.CZ. V jeho nabídce zaujmou například komfortní penziony, ve kterých se budete cítit jako doma. Působivý hradní komplex, národní park Podyjí a také Cestu za Znojemsko víny vám přiblíží ubytování Znojmo. Hlubokými lesy, rozlehlými loukami i pestrými možnostmi sportu a turistiky se naproti tomu chlubí ubytování Šumava.

Mnoho chutí rýže

26.4.2017

Kdo z nás by neznal rýži? Tato bílá pochoutka má nezastupitelné místo v našem jídelníčku. Používáme ji jako přílohu, vaříme rizota, připravujeme ji na sladko nebo ji zdobíme bylinkami. Věděli jste ale, že rýžová zrnka za sebou mají poměrně dlouhou historii? A co teprve zkusit spočítat, kolik druhů rýže máme?

Rýže jako taková pochází z Asie, pravděpodobně původně z Thajska. Již 4 tisíce let před naším letopočtem se začala drobná rýžová zrníčka pěstovat na asijském kontinentu. Za domovinu rýže jsou kromě Thajska považovány Indie a Čína, kde dodnes existují rozlehlé rýžové plantáže. Do Evropy, potažmo do Řecka, se bílá zrnka dostala s vojsky Alexandra Velikého v období 300 let před naším letopočtem. Odtud se rozšířila do starověkého Říma, do jižní Evropy, Jižní Afriky a Egypta. Po čase se začala drobná zrníčka pěstovat okolo celého Středozemního moře a expandovala takřka do celého světa. Díky tomu si tuto asijskou pochoutku můžeme dnes bez problémů naložit na talíř a vychutnat si její nenapodobitelnou chuť.

Jistě vám je známo, že není jen jeden typ rýže. Naopak. Nabídka různých druhů rýže je široká, a my si tak můžeme vybrat tu, která více lahodí našim chuťovým pohárkům a která se nejvíce hodí k připravovaným pokrmům. Podle tvarů zrníček rozdělujeme rýži na základní druhy jako kulatozrnná, dlouhozrnná, krátkozrnná atd. V obchodech však narazíte i na jiné názvy, proto se nyní pojďme v krátkosti podívat, co znamenají:>

Rýže střednězrnná loupaná, stejně jako jí blízká rýže dlouhozrnná loupaná, jsou u nás nejrozšířenějšími druhy. Mají nízký obsah tuku a dobře drží tvar, protože zrníčka se během přípravy k sobě nelepí. Rýže „parboiled“ se od předešlých liší tím, že při její přípravě jsou minerály a vitaminy vtlačeny do zrna, tudíž při přípravě nedochází k ochuzení o tyto cenné látky. Vaří se však poměrně delší dobu, zpravidla 15-20 minut. Celozrnná rýže je ideálním pomocníkem pro všechny, kteří dbají na zdravý způsob života. Oproti ostatním druhům obsahuje celá neloupaná zrnka, tudíž se v ní skrývá řada důležitých živin. Nedocenitelná je hlavně vláknina, která působí pozitivně na střeva. Velké množství cenných živin má i rýže natural. Její zrna jsou sice loupaná, ale neleštěná, a tak si zachovávají mnoho minerálních látek. Vaří se velmi dlouho, někdy až 40 minut, a zrnka bývají tvrdší. Jasmínová rýže má specifickou chuť – jemnou avšak výraznou. Oblíbená je především v Asii. Rýže basmati je považována za nejlepší ze všech druhů rýže. Má dlouhá tenká zrna a velmi výraznou chuť. Hotovou pochoutkou je potom divoká indiánská rýže, která má tvrdá, dočerna zbarvená zrna. Oproti jiným druhům je poměrně drahá a vaří se velmi dlouho (dle odhadů cca 40 minut), je však velmi bohatá na živiny a minerály. Indiánská rýže není rýží v pravém slova smyslu – získává se z rostliny Zizania aquatica a pěstuje se v Americe v oblasti velkých kanadských jezer. >

Zpět na výpis článkůblog comments powered by Disqus