Motto týdne: Láska je ze všech vášní nejsilnější, neboť útočí současně na hlavu, srdce i tělo. Voltaire


Partneři

Smích léčí a proto si přečtěte web plný anekdot, fórů, smíchu a nejlepších vtipů Vysmatej.cz

Avon katalog k prohlédnutí.

Pro cestování do zahraničí i po ČR doporučujeme sjednat výhodné cestovní pojištění online. Využijte online sjednání a porovnání cestovního pojištění.

K čemu je dobrý rybí tuk?

Zkuste https://www.testy-zkusenosti.cz/

Rádi Vám poradíme v poradně - online. Poradí i Bezvarady.eu.

Zapomeňte na každodenní stresy a vydejte se objevovat krásy přírody i lidské šikovnosti prostřednictvím webu ceskoslovensko.CZ. V jeho nabídce zaujmou například komfortní penziony, ve kterých se budete cítit jako doma. Působivý hradní komplex, národní park Podyjí a také Cestu za Znojemsko víny vám přiblíží ubytování Znojmo. Hlubokými lesy, rozlehlými loukami i pestrými možnostmi sportu a turistiky se naproti tomu chlubí ubytování Šumava.

Rukola: královna salátů

26.10.2010

rukolový salátHledáte oživení jídelníčku? Snažíte se dbát na zdravou stravu, ale už vás nudí variace na téma „salát třikrát jinak“? Chtěli byste vašemu stereotypnímu jídelníčku dodat šmrnc a středomořský ráz? A slyšeli jste už o bylince jménem rukola?

Více než obyčejný salát

Jste-li fanoušky zeleniny a salátů, potažmo středomořské kuchyně, jistě vám pojem „rukola“ není neznámý. Jedná se o bylinku z čeledi brukvovitých, která se vyznačuje specifickou ostrou chutí. Zejména to ji odlišuje od různých salátů, ke kterým je ve většině případů nutno přidat mnoho ingrediencí, které dodají jídlu konečnou chuť. Rukola potěší vaše chuťové buňky mnohem výrazněji a dodá šmrnc i chuťově nevýrazným jídlům.

Odkud přišla do našich kuchyní?

Původní název této zdravé bylinky je „rucola“, z čehož jednoznačně vyplývá, že se do našich končin dostala z jihu, respektive z Apeninského poloostrova. Domovinou rukoly je Itálie, nezastupitelné místo si však dokázala vybudovat také v jídlech pocházejících z řecké a francouzské kuchyně. Její charakteristická štiplavá chuť odedávna zdobí pizzy a jiné pokrmy středomořské kuchyně. A jak vlastně rukola vypadá? Připomíná trošku podlouhlé listy pampelišky a u nás jí můžete sehnat především v supermarketech. Její cena je ovšem vyšší než v jižanských zemích, kde se pěstuje ve velkém. Pokud vám ovšem charakteristická chuť rukoly zachutná, nezoufejte – můžete si ji totiž celoročně pěstovat i sami doma!

Rukola pro zdraví

Rukola nejenže výborně chutná, ale je i zdraví prospěšná. Konzumací této bylinky zásobujeme tělo zejména vitamínem C a beta karotenem. Má také pozitivní vliv na čistotu krve a jater, posiluje imunitu a pomáhá zahánět únavu.

Pro inspiraci…

Skvělé, říkáte si, ale jak rukolu použít konkrétně? Pro začátek zkuste ozvláštnit touto zdravou bylinkou saláty. Co takhle salát z rukoly, plátků grapefruitu, řeckého sýra (feta nebo balkán) a černých oliv? Nebo vyzkoušejte klasický „řecký salát“, ovšem místo salátu přidejte rukolu. Výborná je také s nakrájenou mozzarellou, kousky šunky a rajčaty (popřípadě jinou zeleninou, dle chuti.) Rukolu můžete bez váhání přidávat také k těstovinám, na pizzu nebo jako oblohu ke steaku. A co takhle vyzkoušet originální plněnou bagetu s kousky kuřecího masa, horčicí, zeleninou a rukolou? Skvěle se vyjímá také v pomazánkách. Zkuste jí například nasekat a přidat k bylinkovému máslu nebo smíchat s lučinou a česnekem. Vzniklou pochoutkou pak můžete zdobit plátky bagety nebo briošky. Bylinka se používá také jako ingredience do polévek, například do brokolicové nebo pórkové. 

Zpět na výpis článkůblog comments powered by Disqus