Motto týdne: Láska je ze všech vášní nejsilnější, neboť útočí současně na hlavu, srdce i tělo. Voltaire


Partneři

Smích léčí a proto si přečtěte web plný anekdot, fórů, smíchu a nejlepších vtipů Vysmatej.cz

Avon katalog k prohlédnutí.

Pro cestování do zahraničí i po ČR doporučujeme sjednat výhodné cestovní pojištění online. Využijte online sjednání a porovnání cestovního pojištění. K čemu je dobrý rybí tuk? Zkuste https://www.testy-zkusenosti.cz/ Zapomeňte na každodenní stresy a vydejte se objevovat krásy přírody i lidské šikovnosti prostřednictvím webu ceskoslovensko.CZ. V jeho nabídce zaujmou například komfortní penziony, ve kterých se budete cítit jako doma. Působivý hradní komplex, národní park Podyjí a také Cestu za Znojemsko víny vám přiblíží ubytování Znojmo. Hlubokými lesy, rozlehlými loukami i pestrými možnostmi sportu a turistiky se naproti tomu chlubí ubytování Šumava.

Aby záda nebolela

3.9.2010

Trpíte častými a nepříjemnými bolestmi zad? Vězte, že nejste sami. Jednou z čím dál rozšířenějších „civilizačních chorob“ je právě bolest bederní páteře, přetížení krční páteře, skolióza a další problémy spojené s bolestmi zad. Jako nejčastější příčiny těchto nepříjemností můžeme charakterizovat špatné držení těla, nesprávné zatěžování kyčelních a bederních kloubů nebo oslabené zádové a ramenní svaly. Věděli jste však, že neméně relevantní faktorem vedoucím k bolestem zad může být stres?

Důvodů bolesti je nespočet

táte se, proč vás bolí záda? Důvodů může být nespočet. Od poměrně banálních, jako jsou sedavé zaměstnání, dlouhé stání nebo nesprávné držení těla, můžeme přejít i k těm vážnějším typu artritida, osteoporóza, metastázy do kosti nebo vyhřezlé ploténky. Bolavá záda může způsobit také nevhodná obuv, namožení svalů, nesprávná životospráva či obezita a s ní spojené nadměrné zatěžování kloubů zejména v oblasti kyčlí a bederní páteře.

Z jeskyně před počítač

Důvody bolesti zad mohou být ale také psychické. Je to spojeno s nastavením lidského organismu již od pravěku. V minulosti, byl-li pravěký člověk v ohrožení, připravovalo se tělo na útěk či útok. S tím souvisely veškeré fyziologické procesy jako třeba zostření smyslů, napětí, svaly v pohotovosti. Bohužel naše tělo je biologicky nastaveno fungovat stejně, i když nám již útok sousedního jeskynního kmene nehrozí. Jsme-li ve stresu, připravuje se náš organismus na útok. Svaly se připravují k akci, která ale logicky nepřijde. Tím pádem jakoby ztuhnou, čímž svému majiteli způsobují bolest bez zjevného důvodu.

Existuje řešení?

Občasné bolesti zad nejsou sice příjemnou záležitostí, ale na druhou stranu se nejedná o nic vážného. Zbystřit byste však měli v případě, že bolesti po několik dní či týdnů neustupují, jsou spojeny s bolestí břicha a zvýšenou teplotou nebo poruchami hybnosti. Lékaře vyhledejte také v případě, bolí-li vás záda i v noci a v klidu – může se dokonce jednat o projev zánětlivého nebo nádorového postižení.

A jaké je řešení bolestí zad? Kromě obecné rady o větší relaxaci a omezení stresu vám pomůžou masáže, akupunktura, kondičně-relaxační cvičení, posilování všech zádových svalů, elektroléčba a jiné druhy terapií.

 

 

Zdroj: www.prakticky-zivot.cz

Zpět na výpis článkůblog comments powered by Disqus