Motto týdne: Láska je ze všech vášní nejsilnější, neboť útočí současně na hlavu, srdce i tělo. Voltaire


Partneři

Smích léčí a proto si přečtěte web plný anekdot, fórů, smíchu a nejlepších vtipů Vysmatej.cz

Avon katalog k prohlédnutí.

Pro cestování do zahraničí i po ČR doporučujeme sjednat výhodné cestovní pojištění online. Využijte online sjednání a porovnání cestovního pojištění.

K čemu je dobrý rybí tuk?

Zkuste https://www.testy-zkusenosti.cz/

Rádi Vám poradíme v poradně - online. Poradí i Bezvarady.eu.

Zapomeňte na každodenní stresy a vydejte se objevovat krásy přírody i lidské šikovnosti prostřednictvím webu ceskoslovensko.CZ. V jeho nabídce zaujmou například komfortní penziony, ve kterých se budete cítit jako doma. Působivý hradní komplex, národní park Podyjí a také Cestu za Znojemsko víny vám přiblíží ubytování Znojmo. Hlubokými lesy, rozlehlými loukami i pestrými možnostmi sportu a turistiky se naproti tomu chlubí ubytování Šumava.

Zahradní vířivky pro celoroční provoz. Zlepšete si zdraví a relaxujte v pohodlí domova. Vířivky Villeroy & Boch i Jacuzzi pro dva, pro 4, pro 6 osob. Úsporné, zateplené, laminátové, vč. termokrytu. Nesrovnatelná kvalita oproti nafukovacím vířivkám. Vybírejte z celoročních venkovních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®

Antioxidanty – k čemu jsou nám dobré?

8.6.2010

Látky známé jako antioxidanty jsou našimi pomocníky v péči o dobrý stav našeho těla a správnou funkci organismu. Jaká je jejich úloha? Hlavní a nejdůležitější úkol antioxidantů je v tom, že pomáhají dostat z našeho těla pryč škodlivé látky. Poskytují tak našemu organismu nedocenitelnou službu. Právě proto bychom si jich měli v jídelníčku více všímat. Kde antioxidanty najdeme a co se může stát, když jich má naše tělo nedostatek?

Nedostatek antioxidantů může vést ke špatnému konci

Jak konkrétně antioxidanty v těle působí? V našem metabolismu při buněčných operacích vznikají jako vedlejší produkt takzvané volné radikály. Jedná se o sloučeniny kyslíku, které mohou poškozovat buněčný aparát. Jejich hlavním zdrojem je fádní strava s převahou jídel z rychlého občerstvení, sladkostí, konzervantů a éček. K jejich rozvoji také přispívá rentgenové a ultrafialové záření, znečištěné životní prostředí, stejně jako oblíbená dvojice alkohol a kouření. Volné radikály, nejsou-li včas zastaveny, mohou poškozovat genetické informace buněk a tvořit tak náhodné novotvary zhoubného charakteru. Výsledkem řádění volných radikálů mohou být nádory a dokonce obávaná rakovina. Volné radikály se mimo jiné podílejí na vzniku mnoha civilizačních chorob, kupříkladu aterosklerózy, poškození stěn cév, tvorby krevních sraženin, stárnutí tělních tkání a dokonce cukrovky nebo Alzheimerovy choroby.

Těžká práce antioxidantů

Naopak antioxidanty jsou látky neutralizující účinek volných radikálů. Svou činností tak přispívají k ochraně imunitního systému. Jednotlivé antioxidanty (patří mezi ně vitaminy A, B6, C, E, zinek a selen) se vzájemně podporují a spolupracují tak při procesu potírání nechtěných volných radikálů. Výsledkem jejich činnosti tak je ozdravěný organismus.

Elegantním řešením je ovoce a zelenina

Ke zdrojům antioxidantů patři zejména ovoce a zelenina. Největším množstvím látek antioxidační skupiny se chlubí grapefruity a zelí, dále pak růžičková kapusta, česnek, cibule, brokolice nebo saláty. Mimoto najdeme antioxidační látky také v luštěninách, celozrnné rýži, obilovinách, červeném víně, sóji, zeleném čaji a ve výtažku z rostliny aloe vera. 

 

Zdroj: www.prakticky-zivot.cz

Zpět na výpis článkůblog comments powered by Disqus