Motto týdne: Láska je ze všech vášní nejsilnější, neboť útočí současně na hlavu, srdce i tělo. Voltaire


Partneři

Smích léčí a proto si přečtěte web plný anekdot, fórů, smíchu a nejlepších vtipů Vysmatej.cz

Avon katalog k prohlédnutí.

Pro cestování do zahraničí i po ČR doporučujeme sjednat výhodné cestovní pojištění online. Využijte online sjednání a porovnání cestovního pojištění. K čemu je dobrý rybí tuk? Zkuste https://www.testy-zkusenosti.cz/ Zapomeňte na každodenní stresy a vydejte se objevovat krásy přírody i lidské šikovnosti prostřednictvím webu ceskoslovensko.CZ. V jeho nabídce zaujmou například komfortní penziony, ve kterých se budete cítit jako doma. Působivý hradní komplex, národní park Podyjí a také Cestu za Znojemsko víny vám přiblíží ubytování Znojmo. Hlubokými lesy, rozlehlými loukami i pestrými možnostmi sportu a turistiky se naproti tomu chlubí ubytování Šumava.

Elektronická cigareta - moderní kouření?

8.6.2011
Elektronická cigaretaKouříte? Chcete kouřit alespoň trochu zdravěji? Chcete kouření omezit nebo s ním nadobro přestat? Pak pozorně čtěte dál.

Kouření by se dalo, podobně jako alkoholismus, nazvat nemocí současné doby. Ve své podstatě se jedná o návykové látky, jejich prodej však přináší státu nemalé zisky na daních, proto jsou, na rozdíl od jiných tvrdších drog, tolerovány. V následujících řádcích se však zaměřím pouze na problematiku kouření. Někteří lidé, kteří tomuto nešvaru propadli, se pokouší se svou závislostí bojovat. Zkouší různé odvykací kúry, spoléhají se na svou pevnou vůli, berou prášky... Někdy však ani tyto nástroje nepomohou a lidé pak znovu sáhnou po milované cigaretě, z jejíhož zajetí se snažili oprostit. Jejich závislost je však možné snížit, případně zcela eliminovat pomocí přístroje, který se nazývá elektronická cigareta. 

Nejprve něco málo z historie. Tento nástroj je poměrně novou záležitostí.  Vyvíjel se v Číně, kde byl rovněž v roce 2006 patentován. Rozšířil se však poměrně rychle takřka do všech rozvinutých zemí.

Porovnání s klasickou cigaretou

V elektronické cigaretě, na rozdíl od klasické, nic nehoří, nenachází se v ní žádný tabák. Nikotin je uložen v kapalné formě, uvnitř dochází pouze k odpařování.  Při jejím používání do našeho těla nevstupuje dehet a asi 3000 dalších látek, jako při běžném kouření. Do plic se tak dostává pouze vodní pára a nikotin, jehož množství je možné regulovat (vyrábějí se jednotlivé náplně s různým obsahem, je proto možné si zvolit, kolik nikotinu chceme do svého těla dostat). Aby mohlo docházet k odpařování náplně, je uvnitř umístěna baterie. Ta se obvykle nabíjí přes USB konektor nebo klasickou zásuvku.  Další nespornou výhodou elektronické cigarety je bezesporu její cena oproti běžnému kuřivu. Pořizovací cena je od zhruba 600Kč za nejlevnější po 4500Kč za luxusní set. V současnosti se cena krabičky cigaret vyšplhala na přibližně 70Kč. Běžný kuřák denně jednu krabičku vykouří. Náplň do elektronické cigarety, která vydrží zhruba stejnou dobu, stojí přibližně polovinu a dá se pořídit od 30Kč. Za jeden měsíc je proto možné ušetřit zhruba tisícikorunu, pokud počítáme s jednou krabičkou denně za 70Kč. Další výhodou je, že elektronická cigareta vám umožňuje kouřit téměř kdekoli, aniž by to okolním lidem vadilo, či je to nějak obtěžovalo. Při kouření vydechujete pouze vodní páru, takže neobtěžujete svoje okolí pasivním kouřením. V neposlední řadě je také možné elektronickou cigaretu použít, jestliže jste se s kouřením rozhodli skoncovat nadobro. V tomto případě odvykací kúra vypadá tak, že postupně kouříte kapsle s menším a menším obsahem nikotinu a s trochou štěstí a pevné vůle se vám podaří od kouření zcela oprostit.

Elektronické cigarety nejsou na našem trhu příliš dlouho, vyskytují se na něm od roku 2009 a za necelé dva roky, co jsou v prodeji, si je oblíbila spousta kuřáků. Mnoha lidem pomohly k vykročení z bludného kruhu závislosti. Je celkem s podivem, že tyto cigarety nejsou k dostání běžně v lékárnách, ale spíše v internetových obchodech, které se na jejich prodej specializují.  Ať už chcete přestat s kouřením úplně, nebo chcete kouřit o něco "zdravěji", elektronická cigareta je pro vás ta správná volba


Autor: Miroslav Srna

Zpět na výpis článkůblog comments powered by Disqus