Motto týdne: Láska je ze všech vášní nejsilnější, neboť útočí současně na hlavu, srdce i tělo. Voltaire


Partneři

Smích léčí a proto si přečtěte web plný anekdot, fórů, smíchu a nejlepších vtipů Vysmatej.cz

Avon katalog k prohlédnutí.

Pro cestování do zahraničí i po ČR doporučujeme sjednat výhodné cestovní pojištění online. Využijte online sjednání a porovnání cestovního pojištění. K čemu je dobrý rybí tuk? Zkuste https://www.testy-zkusenosti.cz/ Zapomeňte na každodenní stresy a vydejte se objevovat krásy přírody i lidské šikovnosti prostřednictvím webu ceskoslovensko.CZ. V jeho nabídce zaujmou například komfortní penziony, ve kterých se budete cítit jako doma. Působivý hradní komplex, národní park Podyjí a také Cestu za Znojemsko víny vám přiblíží ubytování Znojmo. Hlubokými lesy, rozlehlými loukami i pestrými možnostmi sportu a turistiky se naproti tomu chlubí ubytování Šumava.

Malý vegetarián

17.4.2011
Dítě vegetarián

O způsobu stravování rozhoduje každý dospělý jedinec sám. Záleží zcela na nás, zda se rozhodneme z našeho jídelníčku škrtnout potraviny živočišného původu, nebo naopak nedáme dopustit na pořádný kus masa na talíři. Jak je to však s vegetariánstvím u dětí? Lze živiny, které maso obsahuje, plně nahradit rostlinnými produkty?

Většinou se lidé stávají vegetariány na základě společenského postoje, z etického, náboženského nebo z filozofického důvodu. Ke stejnému životnímu stylu se přirozeně snaží vést také své děti. Pomineme různé extrémní odnože vegetariánství a budeme se věnovat pouze tomu, kde se vyvarujeme jedení masa jako takového, ale konzumujeme mléčné výrobky a vejce.

Jaké živiny dětské tělo potřebuje:

Vápník - tvorba pevných kostí, zubů a nervů

Železo - funkce mozku a tvorba hemoglobinu 

Bílkoviny - stavba svalové hmoty


Vitamín B12 - správná funkce krvetvorby a nervového systému

Vitamin D - pro uchování silných a nepoškozených kostí (získáme jej především ze slunečního svitu)

Tuky rostlinného původu - snižují hladinu cholesterolu v krvi a příznivě působí na srdce

Cukry - doplňování energie

Jód - pro správnou funkci štítné žlázy

Zinek - důležitý pro růst a vývoj organismu a pro smyslové orgány


Kojenci a batolata


Nejvýživnější a nejpřirozenější stravou pro nemluvňata vždy bylo mateřské mléko. Je to, to nejlepší, co můžeme svému potomkovi v prvních měsících života dát. Podmínkou však je, že kojící matka se sama stravuje tak, aby dítěti poskytla všechny výše uvedené živiny. Postupně můžeme přidávat další bezmasé potraviny:

 
4. měsíc: kašovitá strava (ovesná kaše, rýže se sojovým mlékem, ...)

6. měsíc: rozmixované ovoce a vařená zelenina (brambory, mrkev, hrášek, ...)

8.-9. měsíc: sušenky, pečivo, tofu, sója, luštěniny, měkké sýry (vše kašovité)

Nevhodné jsou však např. vegetariánské párky, bobulovité ovoce, ořechy a další potraviny, které může malé dítě snadnou vdechnout.

Již v tomto raném věku je přínosné podávat dítěti místo sladkostí např. doma usušené křížaly a další ovoce, které jim dodá potřebné množství energie, avšak pouze díky přírodnímu cukru.


Předškolní věk

Od tří let můžeme dítě pomalu navykat na podobnou stravu, jakou sami jíme. Stále však nesmíme zapomínat na to, že je dítě ve vývoji a poskytnout mu vše, co jeho tělo potřebuje. Živiny z drůbežího a červeného masa lze nahradit vyšším příjmem listové zeleniny, sýrů, jogurtů, tvarohu a sójového masa. Kravské mléko by mělo s přibývajícím věkem z jídelníčku zcela vymizet, lidské tělo jej nedokáže dokonale zpracovat. Doporučujeme raději kozí mléko, které je lépe stravitelné.

V předškolním věku je dítě velmi zvídavé a může se stát, že již v mateřské školce pozná, že jeho kamarádi jedí něco, co on na talíři nikdy neměl. A bude chtít maso samozřejmě ochutnat. Měli bychom mu tento experiment dopřát a případně mu pak občas libové kuřecí nebo rybí maso poskytnout. Rozhodně není dobré dítěti v tomto (a pozdějším) věku maso zakazovat, pokud má pocit, že jej jíst potřebuje a chutná mu.

Důležité je však dítěti vysvětlit, proč jsme se vlastně vegetariány stali, přestože ostatní děti maso jí. Dopomoci nám k tomu může např. návštěva solanské ekofarmy Mrkev v Českém Středohoří, kde je návštěvníkům nejen vysvětlena rovnost mezi člověkem a zvířetem, ale také přiblížen kontakt s přírodou a vlastnoručně vypěstovanými surovinami.

Pokud je to jen trochu možné, měli bychom svému potomkovi pořídit domácí zvířátko, například křečka nebo morče, o které by se sám učil starat a vnímat jeho potřeby. Každodenní procházky do přírody a pobyt na čerstvém vzduchu by měl být samozřejmostí. Děti si díky těmto faktorům snáze uvědomí, že jsou součástí přírody, které by si měli vážit.

Dítě vegetarián = nezdravé?

Existuje mnoho studií, které odsuzují dospělé vegetariány za to, že svým dětem maso nepodávají. Výsledky těchto výzkumů prokazují, že jsou takto živené děti menší a bledší a slabší, než jejich klasicky stravovaní vrstevníci. Na druhou stranu jsou zde výzkumy zastánců bezmasé stravy, které poukazují na fakt, že mezi dětskými vegetariány je méně obézních jedinců, mají v krvi minimum cholesterolu a jsou bohatě zásobeny vitamínem C. Rozdíly v IQ a rozumovém vývoji dětí nebyly zjištěny.

Rodiče se mohou při nejasnostech v oblasti stravování kdykoliv obrátit na klub Malý vegetarián, který vznikl pod záštitou České společnosti pro výživu a vegetariánství.

Autor: Tereza Matějková

Zpět na výpis článkůblog comments powered by Disqus