Motto týdne: Láska je ze všech vášní nejsilnější, neboť útočí současně na hlavu, srdce i tělo. Voltaire


Partneři

Smích léčí a proto si přečtěte web plný anekdot, fórů, smíchu a nejlepších vtipů Vysmatej.cz

Avon katalog k prohlédnutí.

Pro cestování do zahraničí i po ČR doporučujeme sjednat výhodné cestovní pojištění online. Využijte online sjednání a porovnání cestovního pojištění. K čemu je dobrý rybí tuk? Zkuste https://www.testy-zkusenosti.cz/ Zapomeňte na každodenní stresy a vydejte se objevovat krásy přírody i lidské šikovnosti prostřednictvím webu ceskoslovensko.CZ. V jeho nabídce zaujmou například komfortní penziony, ve kterých se budete cítit jako doma. Působivý hradní komplex, národní park Podyjí a také Cestu za Znojemsko víny vám přiblíží ubytování Znojmo. Hlubokými lesy, rozlehlými loukami i pestrými možnostmi sportu a turistiky se naproti tomu chlubí ubytování Šumava.

Obávaná paradentóza

3.8.2010

Paradentóza je vedle zubního kazu nejčastější nemocí chrupu. Jedná se o poškození vazivového a kostního závěsného aparátu zubů. Ač se to možná zdá neuvěřitelné, strašák jménem paradentóza postihuje osmdesát až devadesát procent populace ve věku nad třicet let. Další znepokojivou zprávou je, že vysoké procento zánětu dásní se vyskytuje dokonce u dětí školou povinných. Pojďme se nyní společně podívat, co paradentózu způsobuje, co dělat, když vás toto onemocnění postihne nebo jak se poškození zubů preventivně vyhnout.

Může za to zubní plak

Nevítanou paradentózu způsobuje především zubní plak, který tvoří jakýsi povlak zubu a obsahuje spousty nebezpečných bakterií. Zubní plak vzniká zejména v důsledku špatné zubní hygieny a může být prvopočátkem nejen zubního kazu, ale také může vyvolat zánět dásní. Plak totiž do zubní skloviny vylučuje sirné kyseliny, které narušují povrch zubu. Látky zasahují až do dásně, která začíná reagovat zánětem. A jak se takový zánět projevuje všichni víme z televizních reklam nebo z vlastní zkušenosti – dáseň zduří, začne krvácet a každodenní čištění zubů se stává bolestivou procedurou.

Další příčiny paradentózy

Na vzniku zánětu dásní se mohou kromě špatné zubní hygieny podílet i další faktory. Může se jednat o výsledek užívání některých léků nebo následek prodělaných onemocnění. Při hormonálních změnách během těhotenství jsou zubní dásně také náchylnější k zánětům.

Průběh nemoci

Jakmile zaznamenáte po vyčištění zubů v umyvadle krev, rozhodně zbystřete! Paradentóza není žádné banální onemocnění. Rozjetá paradentóza může vést i ke vzniku zubního kamene a dalšímu prohlubování zánětu. V pokročilé fázi zánětu dásní dochází k úbytku vazů a vápníku. Kosti mající za úkol držet zuby pevně v dásni začnou řídnout a zuby ztrácí pevnou stabilitu. Dásně při pokročilé paradentóze krvácejí a zuby jsou mimořádně citlivé. Nakonec se vám zuby začnou viklat a mohou i vypadávat, zároveň se mezi jednotlivými zuby tvoří mezery a díky uvolňování se odhalují krčky zubů.

Jak na paradentózu vyzrát

Základním a nejdůležitějším pravidlem je správná zubní hygiena. V prvních stádiích totiž paradentóza vůbec nemusí být rozpoznatelná a když už jí zachytíte, může být pozdě.  Čistěte si tedy zuby správně a nejlépe po každém jídle, abyste odstranili zubní plak. Důležitá je především správná technika čištění, neboť zubní plak může číhat i v mezizubních prostorech, odkud ho nevyženete dokud kartáčkem a pastou neprozkoumáte každý kousek dutiny ústní. Minimálně jednou za tři měsíce si vyměňte zubní kartáček a po každém jídle si dejte žvýkačku bez cukru. Důležitá je také vhodná skladba jídelničku. Zařaďte do své stravy hodně ovoce, zeleniny, bílkovin a naopak se vyhněte přebytku živočišných tuků a cukrů.

 

 

Zdroj: www.prakticky-zivot.cz

Zpět na výpis článkůblog comments powered by Disqus