Motto týdne: Láska je ze všech vášní nejsilnější, neboť útočí současně na hlavu, srdce i tělo. Voltaire


Partneři

Smích léčí a proto si přečtěte web plný anekdot, fórů, smíchu a nejlepších vtipů Vysmatej.cz

Avon katalog k prohlédnutí.

Pro cestování do zahraničí i po ČR doporučujeme sjednat výhodné cestovní pojištění online. Využijte online sjednání a porovnání cestovního pojištění. K čemu je dobrý rybí tuk? Zkuste https://www.testy-zkusenosti.cz/ Zapomeňte na každodenní stresy a vydejte se objevovat krásy přírody i lidské šikovnosti prostřednictvím webu ceskoslovensko.CZ. V jeho nabídce zaujmou například komfortní penziony, ve kterých se budete cítit jako doma. Působivý hradní komplex, národní park Podyjí a také Cestu za Znojemsko víny vám přiblíží ubytování Znojmo. Hlubokými lesy, rozlehlými loukami i pestrými možnostmi sportu a turistiky se naproti tomu chlubí ubytování Šumava.

Přichází zima, jak se chránit a udržet se imunní před bacily?

27.11.2010
Imunita
Se zimními měsíci přichází mráz, je sychravo a sluníčko se schovává kdesi za mraky. Nálada a chuť vyjít někam ven rapidně klesá.  Na každém kroku na nás číhají různé viry, které můžou napadnout náš oslabený organismus.  Proto je důležité, abychom posilovali  imunitu  a vyhnuli se tak virovým onemocněním.

Imunitní systém můžeme posílit zejména zdravou životosprávou a zařadit do jídelníčku stravu, která je bohatá na vitamíny, minerály a stopové prvky.

 
Příznivý vliv na posílení imunity mají následující byliny:

  • Česnek, cibule, zázvor - obsahují hodně vitamínů a minerálů a jsou přírodním antibiotikem
  • Šípek (šípkový čaj) - je zdrojem vitamínu C, tento antioxidant nás zbavuje volných radikálů v těle a zpomaluje stárnutí buněk
  • Rakytník řešetlákový (dobrý je rakytníkový čaj od firmy Grešík) - obsahuje velké množství vitamínu C
  • Aloe vera - má čistící účinek na náš organismus, zbavuje nás škodlivých látek
  • Máta, meduňka - nejlépe ve formě čaje, působí jako prevence, mají antibiotický účinek
  • Šalvěj - šalvějový čaj je dobrý na zmírnění kašle
  • Echinacea - je v různých přípravcích, posiluje imunitní systém, ničí bakterie a viry

Z vitamínů a minerálů jsou nejdůležitější vitamín C, vitamíny skupiny B, dále vitamíny A, D a minerály zinek a selen.

Spánek nepodceňujte

Aby si naše tělo dostatečně odpočinulo a načerpalo sílu na následující den, je ideální spát  8 hodin denně. Před spaním je dobré vyvětrat místnost, aby se tam dostal čerstvý vzduch a  škodlivé látky se dostaly ven.

Dodržujte pitní režim a zdravě se stravujte

Dospělý člověk by měl denně vypít 2-3 litry vody. V zimních měsících doporučujeme pít nejlépe čaj, zejména šípkový, rakytníkový, zázvorový čaj, šalvějový, meduňkový apod. Jezte dostatek zeleniny a ovoce. V supermarketech je plno dovezeného ovoce či zeleniny, které obsahují velmi málo vitanímů, proto se zaměřte spíše na domácí suroviny (jablka, hrušky, mrkev, česnek, cibule, petržel..) Dávejte přednost celozrnnému pečivu než bílému, hodně luštěnin, méně masa a více zeleniny, sušené domácí ovoce místo sladkostí. Omezte cukr (místo normálního cukru doporučujeme třtinový cukr)  a  mléčné výrobky, které hodně zahleňují a vytváří v organismu plísně. K jídlu jako přílohu si můžete dát  kyselé zelí, které obsahuje dostatek vitamínu C.

Udělejte si chvilku pro sebe

Jakmile přijdete z práce, pokuste se alespoň na 30 minut vyhradit čas pro sebe a jenom relaxujte, poslouchejte hudbu, lehněte si, přečtěte si oblíbenou knížku, naložte se do vany, běžte se projít,  Záleží, co Vám víc vyhovuje a při čem se zklidníte. Snažte se vyhýbat stresovým situacím, protože stres přetěžuje organismus  a tím dáváte prostor bacilům, které se do vašeho těla snadněji dostanou.

Sportujte

Ani v zimě nezanedbávejte pravidelné cvičení. Zajděte si do posilovny, zaplavat, na squash, tenis, badminton, aerobik apod.  Stačí i obyčejná procházka v přírodě nebo ve městě.  Prostě se hýbejte. Protože když budete v dobré kondici, vaše imunita na tom bude taky dobře.

Dělejte to, co vás baví a budete se cítit příjemně a vaše tělo bude odolávat náporům virů a bakterií.

Na závěr ještě jedna rada, když půjdete ven do toho sněhového království, nezapomeňte se teple obléci, ať se nenachladíte.


Autor: Redakce ZS

 

 

 

 

Zpět na výpis článkůblog comments powered by Disqus