Motto týdne: Láska je ze všech vášní nejsilnější, neboť útočí současně na hlavu, srdce i tělo. Voltaire


Partneři

Smích léčí a proto si přečtěte web plný anekdot, fórů, smíchu a nejlepších vtipů Vysmatej.cz

Avon katalog k prohlédnutí.

Pro cestování do zahraničí i po ČR doporučujeme sjednat výhodné cestovní pojištění online. Využijte online sjednání a porovnání cestovního pojištění. K čemu je dobrý rybí tuk? Zkuste https://www.testy-zkusenosti.cz/ Zapomeňte na každodenní stresy a vydejte se objevovat krásy přírody i lidské šikovnosti prostřednictvím webu ceskoslovensko.CZ. V jeho nabídce zaujmou například komfortní penziony, ve kterých se budete cítit jako doma. Působivý hradní komplex, národní park Podyjí a také Cestu za Znojemsko víny vám přiblíží ubytování Znojmo. Hlubokými lesy, rozlehlými loukami i pestrými možnostmi sportu a turistiky se naproti tomu chlubí ubytování Šumava.

Sport a kojení aneb Strollering jako skvělý start

29.5.2011
StrolleringProtože snad od svého narození, nebo lépe řečeno od doby, kam mi paměť sahá, sportuji, tak v okamžiku, kdy jsme se s manželem rozhodli mít miminko, mi bylo jasné, že ihned po porodu budu chtít co nejdříve znovu skočit na kurt, kolo, brusle.  A tak ještě v šestinedělí, pevně rozhodnuta kojit do 1 roku naší Nikitky, jsem navštívila poradny, porodní sestřičky, volala na „kojící" linky, abych si zjistila vše kolem problému, o kterém běží spoustu mýtů - sportování a kojení.

Určitě jste slyšely „babiččiny" věty typu: „Když kojíš, neměla bys sportovat, budeš mít z mléka tvaroh" nebo „Když budeš sportovat, přijdeš o mléko", případně „Když budeš sportovat, zkysne Ti mléko a miminko ho nebude pít."            

Samozřejmě ani mě to neminulo, babičky a prababičky se předháněli v tom, jak mě zbrzdit v mé snaze se brzy vrátit do závodní formy. Musím podotknout, že tato snaha byla míněna pouze v případě, že bych nijak neomezovala a neškodila Nikitce. Proto všechno to zjišťování předem.

V porodnici, při mé otázce na toto téma, na mě sestřičky koukaly trochu nevěřícně a dotazem jsem je lehce (mírně řečeno) zaskočila. Takže také žhavily linky k dalším odborníkům.

A resumé?

Sportujte, mlíčko nezkysne. Neděje se to. Pokud to na začátku přeženete a budete sportovat NAD hranici svých možností, tak je tu jisté riziko, že můžete o mlíčko přijít. Pokud na to ale půjdete postupně, pozvolnou zátěží v aerobním prahu (tehdy, když můžete při sportu ještě konverzovat ), tak Vám to jen prospěje. Pak můžete zkusit už zatěžovat anaerobně (to už vážně mluvit nemůžete a sháníte se po kyslíku všude kolem). Kdy přejít z aerobního tréninku na náročnější anaerobní je značně individuální.

Protože jsem celý život sportovala, do formy se mi podařilo dostat celkem dost brzy. Již v pátém měsíci věku Nikitky jsem se nominovala na mistrovství republiky ve squashi a bronz byl na dosah. Skončila jsem pátá. Právě STROLLERING ve formě běhu i bruslení s kočárkem mi v začátcích velmi pomohl s fyzickou přípravou. Ačkoli manžel pomáhal, co mohl, ne vždy měl čas na dcerku dohlédnout a tak zkrátka „běžela" se mnou a byla děsně spokojená, usměvavá a „vyvětraná". Výhodou STROLLERINGU je i to, že se pohybujete právě v aerobním prahu, kdy pálíte tuky a zvyšujete svou vytrvalost. Na náročnější anaerobní trénink jsem přešla již v cca třetím měsíci po porodu. Nikitka mlíčko zvesela papala a papá stále. Byla spokojená, nic po mně neplivala a ani se neškaredila. Výlety na turnaje po celé České republice absolvovala již od třetího dne po šestinedělí a nervózní byla spíš, pokud jsme byli doma. Je to veselé a společenské miminko, které už strejdy a tety nemůže spočítat na prstech u nohou a rukou dohromady. Do 6ti měsíců jsem kojila plně.

Babičky a prababičky nemohou uvěřit skutečnosti, že jejich pravdy jsem vyvrátila. Já si myslím, že celá tahle věc s kojením je dost individuální. Někdo dělá všechno proto, aby kojil a prostě to nejde. Mně to vyšlo.

A můj závěr je, že je to částečně prostě dané, ale také věřím, že celou situaci hodně ovlivní psychika. Protože známá věta, (kterou jsem se mimochodem před babičkami a prababičkami oháněla) „ŠŤASTNÁ MAMINKA ZNAMENÁ ŠŤASTNÉ MIMINKO", určitě platí. A to bezvýhradně. Bez pohybu bych byla nervózní, protivná. Takhle jsem byla v pohodě a doma to klapalo.

A proto maminky, pokud chcete sportovat, sportujte.  Ať vás k tomu vede radost z pohybu nebo vás motivuje shodit pár kilo. SPORT S KOČÁRKEM (ať už běh nebo in-line bruslení) zvládne každá a pozitivní vliv endorfinů - hormonů štěstí - je a bude jasně prokazatelný! Kila půjdou dolů, protože přesně tento pohyb tuky prostě ničí. Takže poznejte význam slova STROLLERING na vlastní kůži!


Autorka: Zuzana Kubáňová

Zpět na výpis článkůblog comments powered by Disqus