Motto týdne: Láska je ze všech vášní nejsilnější, neboť útočí současně na hlavu, srdce i tělo. Voltaire


Partneři

Smích léčí a proto si přečtěte web plný anekdot, fórů, smíchu a nejlepších vtipů Vysmatej.cz

Avon katalog k prohlédnutí.

Pro cestování do zahraničí i po ČR doporučujeme sjednat výhodné cestovní pojištění online. Využijte online sjednání a porovnání cestovního pojištění. K čemu je dobrý rybí tuk? Zkuste https://www.testy-zkusenosti.cz/ Zapomeňte na každodenní stresy a vydejte se objevovat krásy přírody i lidské šikovnosti prostřednictvím webu ceskoslovensko.CZ. V jeho nabídce zaujmou například komfortní penziony, ve kterých se budete cítit jako doma. Působivý hradní komplex, národní park Podyjí a také Cestu za Znojemsko víny vám přiblíží ubytování Znojmo. Hlubokými lesy, rozlehlými loukami i pestrými možnostmi sportu a turistiky se naproti tomu chlubí ubytování Šumava.

Vegetariánství

28.2.2011
VegetariánstvíVegetariánství je považováno za způsob stylu života. Jedná se o stravování, při kterém je vyloučena konzumace masa nebo živočišných produktů.

Existuje velké množství variant vegetariánství, které mají společné prvky, některé jsou méně známé a jiné jsou více. Nejznámější jsou tyto čtyři druhy:
  • Laktoovovegetariánství  - při kterém se nejí maso, jsou dovoleny mléčné výrobky, vejce, med
  • Laktovegetariánství - nejí se maso, vejce, masné výrobky, dovolují se jíst pouze mléčné výrobky
  • Ovovegetariánství - povoluje jíst vejce, med a zakazuje maso a mléčné výrobky
  • Veganství - nejí produkty živočišného původu (vejce, med, mléčné výrobky)

Proč se stát vegetariánem?

Někteří lidé chtějí být vegetariáni  zejména z etických, náboženských či zdravotních důvodů. Většina z nich netoleruje zabíjení zvířat a vadí jim způsob, jakým je lidé chovají v uzavřených, malých prostorách, kde jsou zbytečně stresování z těchto provozních podmínek.

Mnozí z nich nepoužívá ani kosmetiku testovanou na zvířatech nebo výrobky z nich. Odmítají nosit výrobky z kůže, hedvábí, peří, slonoviny či perel. Často jsou zapojeni v boji za práva zvířat.

Vegetariáni dodržují zdravou životosprávu a většina z nich nekouří.

Jak jsou na tom se zdravím

Vegetariáni jsou méně náchylnější na srdcová cévní onemocnění, rakovinu,  protože nekonzumují živočišné tuky. Nemají tolik problémy s vysokým krevním tlakem a cholesterolem. Netrpí moc obezitou. Kvůli dostatku vlákniny se u nich méně vyskytuje rakovina tlustého střeva a konečníku.

Naopak vegetariáni mají nedostatek některých minerálů a vitamínů, které se vyskytují hlavně v mase, které je zdrojem plnohodnotných bílkovin. Jsou to například: nenasycené mastné kyseliny typu omega 3 či jód, které jsou obsaženy zejména v mořských rybách. Dále to jsou vitamíny B12, D, železo, vápník.

Přečtěte si, v jakých potravinách se nejvíce vyskytují zmiňované vitamíny:

Tipy na některé vegetariánské restaurace:

Brno:
Rebio (Mečová 2, Orlí 520/26) - doporučujeme
Oaza (Slovákova 2)
Vegalite (Slovákova 10)
Zdravý život (Jaselská 8)
Zdravý Restaurant (Lidická 26)
Restaurace Spirála (Orlí 3)

Praha:
Velryba (Opatovická 24)
Haveli (Dejvická 6)
Golden Tikka (Kateřinská 42)
Jiná Krajina (Řežnická 4)
Vegetka (Kafkova 16)
Lehká Hlava (Boršov 2)
Radost FX (Bělohradská 120)


Autor: Redakce ZS

 

 

 

Zpět na výpis článkůblog comments powered by Disqus