Motto týdne: Láska je ze všech vášní nejsilnější, neboť útočí současně na hlavu, srdce i tělo. Voltaire


Partneři

Smích léčí a proto si přečtěte web plný anekdot, fórů, smíchu a nejlepších vtipů Vysmatej.cz

Avon katalog k prohlédnutí.

Pro cestování do zahraničí i po ČR doporučujeme sjednat výhodné cestovní pojištění online. Využijte online sjednání a porovnání cestovního pojištění. K čemu je dobrý rybí tuk? Zkuste https://www.testy-zkusenosti.cz/ Zapomeňte na každodenní stresy a vydejte se objevovat krásy přírody i lidské šikovnosti prostřednictvím webu ceskoslovensko.CZ. V jeho nabídce zaujmou například komfortní penziony, ve kterých se budete cítit jako doma. Působivý hradní komplex, národní park Podyjí a také Cestu za Znojemsko víny vám přiblíží ubytování Znojmo. Hlubokými lesy, rozlehlými loukami i pestrými možnostmi sportu a turistiky se naproti tomu chlubí ubytování Šumava.

Zdravé slazení: stevie rebaudiana

29.4.2014

Obecně 

Stevie rebaudiana je víceletá rostlina z čeledi hvězdnicovitých, která obsahuje velké množství cukru. Obsahuje v sobě látku steviosid, která má účinky náhradního sladidla. Dosahuje výšky přibližně půl metru a její zelené listky jsou vstřícné. Je to vlastně přírodní sladidlo bez kalorií. Stačí pár lístků této víceleté rostliny a můžete si osladit třeba čaj. Tato rostlina je nazývána také sladká tráva (či anglicky Sugar baby). Je několinásobně sladší než běžný cukr. Stevie je pěstováná kvůli svým sladkým listům. Nejvíce jsou používány její listy, které můžeme sušit či použít přímo čerstvé. Prostřednictvím listů se můžou sladit různé pokrmy.

Uplatnění stevie

Původně stevie pochází z Paraquae, Brazílie (už v dávných dobách ji lidé považovali za velmi vzácnou léčivou rostlinu). Používání stevie je rozšířeno například v Japonsku,Číně, Rusku, Bulharku, Ukrajině( v těchto zemích je použivána v potravinářství - ke slazení nápojů, zvýkaček, do zubních past, farmaceutickém průmyslu). V České republice ovšem tato rostlina jako náhradní sladidlo povolena není. U nás lze zakoupit jako malý keřík, který je znám pod názvem sladká tráva.

Léčivé účinky 

Stevie má také lečivé účinky. Je vhodná pro diabetiky jako náhradní sladidlo. Používá se také na léčení cukrovky. Je vhodná také při léčení akné, ekzému, chronického únavového syndromu, pomáhá při špatném trávení, dodává tělu energii, pomáhá při kazivosti zubů.

Zpět na výpis článkůblog comments powered by Disqus