Motto týdne: Láska je ze všech vášní nejsilnější, neboť útočí současně na hlavu, srdce i tělo. Voltaire


Partneři

Smích léčí a proto si přečtěte web plný anekdot, fórů, smíchu a nejlepších vtipů Vysmatej.cz

Avon katalog k prohlédnutí.

Pro cestování do zahraničí i po ČR doporučujeme sjednat výhodné cestovní pojištění online. Využijte online sjednání a porovnání cestovního pojištění. K čemu je dobrý rybí tuk? Zkuste https://www.testy-zkusenosti.cz/ Zapomeňte na každodenní stresy a vydejte se objevovat krásy přírody i lidské šikovnosti prostřednictvím webu ceskoslovensko.CZ. V jeho nabídce zaujmou například komfortní penziony, ve kterých se budete cítit jako doma. Působivý hradní komplex, národní park Podyjí a také Cestu za Znojemsko víny vám přiblíží ubytování Znojmo. Hlubokými lesy, rozlehlými loukami i pestrými možnostmi sportu a turistiky se naproti tomu chlubí ubytování Šumava.

Zdravý spánek nebo mořská nemoc? - věčný otazník vodních postelí

11.5.2011
Zdravý spánekJiž před 3000 lety spali staří Peršané na vacích z kozí kůže naplněných vodou a vyhřátých z vydatného arabského slunce. Na tuto starou tradici navázali o tisíciletí později novodobí konstruktéři moderních vodních postelí a od 70. let minulého století získává tento trend stále více příznivců. I u nás si tento systém spaní v posledních letech získává větší pozornost a oblibu. Stále však bojuje s nízkou obecnou mírou informovanosti a předsudky spotřebitelů. „Antigravitační", houpavý spánek je tak pro jedny vrcholem relaxace, pro druhé noční můrou. Jednoznačně však nabízí nepopiratelné výhody. 

Vodní postele jsou dlouhodobě používány v řadě rehabilitačních klinik a nemocnic jako terapeutický prostředek při proleženinách a těžkých popáleninách. V domácím prostředí jsou velkým tématem hlavně v oblasti prevence bolestí zad. Díky optimálnímu přizpůsobení poloze těla a nejmenšímu možnému tlaku podložky poskytují kýžené uvolnění páteři a meziobratlovým ploténkám. U klasických postelí s příliš tvrdou matrací je na některé části těla vyvíjen nepřiměřený tlak. Následkem může být omezená cirkulace krve, bolesti zad a nepříjemné noční převalování. Vzhledem ke snadným možnostem hygienické údržby jsou vodní postele vhodné zejména pro alergiky a astmatiky a mohou také výrazně přispět ke komfortu spánku pro ženy během těhotenství. Rovnoměrná podpora bez velkého odporu, pocit lehkosti těla a léčivé teplo vodní postele (optimální nastavená teplota cca. 28° C) jsou důležitými faktory také pro pacienty s revmatismem a artritidou. Při bolestech zad, revmatismu či křečových žilách se může do stavu našeho zdraví a pocitu pohodlí pozitivně promítnout také vyšší poloha nohou.

Obavy z příliš houpavého spánku se jeví při současných možnostech vodních postelí jako neodůvodněné. Ke „spoutání" vodního média uvnitř matrace jsou výrobci používány různé metody. Válce z PVC, komůrky a rohože uvnitř vodní matrace ustalují vodu v různých stupních. Stabilizace pomocí vnitřních rohoží tak zmírní vlnovitý efekt vodní postele a „ukotví" váš spánek. Pro přátele mořeplavby se nabízí naopak zcela nestabilizovaný systém tzv. Freeflow matrací.

Přestože zdravotní vliv vodních matrací v oblasti prevence není vědecky prokázán, pochvalují si příznivci především hluboký vydatný spánek a relaxaci, které přispívají k jejich duševní pohodě a dobrému zdravotnímu stavu. Vodní postele však nevyhovují zdaleka všem a je nutné uváženě a po dohodě s odborníky zvolit jejich typ. Za zmínku stojí také jejich relativně vyšší ekonomická náročnost, a to jak v případě pořizovacích, tak provozních nákladů. Pokud se pravidelně používá vyšší zahřívání postele, může se u mužů objevit potencionální riziko nižšího počtu spermií a snížení tak mužské plodnosti.

Autor: Karolina Jobová

Zpět na výpis článkůblog comments powered by Disqus