Motto týdne: Láska je ze všech vášní nejsilnější, neboť útočí současně na hlavu, srdce i tělo. Voltaire


Partneři

Smích léčí a proto si přečtěte web plný anekdot, fórů, smíchu a nejlepších vtipů Vysmatej.cz

Avon katalog k prohlédnutí.

Pro cestování do zahraničí i po ČR doporučujeme sjednat výhodné cestovní pojištění online. Využijte online sjednání a porovnání cestovního pojištění.

K čemu je dobrý rybí tuk?

Zkuste https://www.testy-zkusenosti.cz/

Rádi Vám poradíme v poradně - online. Poradí i Bezvarady.eu.

Vířivky pro celoroční provoz. Zlepšete si zdraví a relaxujte v pohodlí domova. Vířivky Villeroy & Boch. Úsporné, zateplené, laminátové, vč. termokrytu. Nesrovnatelná kvalita oproti nafukovacím vířivkám. Vybírejte z celoročních venkovních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®Slunečnice roční

Slunečnice roční

Latinský název: Helianthus annuus L.

Čeleď

hvězdnicovité

Popis

Je to jednoletá, 6 – 200 (i 400) cm vysoká bylina se silnou (dole 2 až 10 cm tlustou) a vzpřímenou, olistěnou a většinou jednoduchou nebo i více úbory zakončenou, odstálou a drsně chlupatou lodyhou, která je na povrchu zelená a uvnitř vyplněna bělavou dření. Listy jsou střídavé, řapíkaté, trojhranně srdčité a krátce a ztuha štětinkatě chlupaté. Veliké úbory, nakloněné až nicí, měří v průměru 10 až 50 cm, skládají se v terči až ze 2000 oboupohlavných, hnědých, pětičetných kvítků a na okraji je jazykovitá, zlatožlutá, 6 - 10 cm dlouhá a až 2 cm široká koruna. Lůžko úborů je skoro ploché, plevkami porostlé a tyto plevky v době zralosti obklopují nažky, takže ty sedí jakoby ve voštině. Nažky jsou obvejčité, kuželovité, 7,5 – 17 mm dlouhé, 3,5 až 9 mm široké a 2 – 5,5 mm tlusté, jemně podélně žebernaté, celé hustě a kratičce chlupaté, bílé, slámově žluté až černé, s oplodím vláknitě dřevnatým, uvnitř s olejnatým a chutným semenem. Kvete od srpna do října.

Výskyt

Je to velmi často pěstovaná rostlina, a to jak na polích, tak i v zahradách. Pochází pravděpodobně z Mexika, odkud se dostala do Evropy v 16. století. Je to jedna z nejdůležitějších hospodářských plodin v zemích bývalého Sovětského svazu a v Maďarsku.

Využití

Semena obsahují olej dobré jakosti, který se hodí jak k jídlu, tak k průmyslovým účelům. Ze 100 kg semen se vytlačí 25 – 30 (i 50) kg oleje. Zastudena lisovaného oleje se používá k jídlu, olej zahorka tlačelý slouží k výrobě jemnějších mýdel, barev, margarínů aj.