Motto týdne: Láska je ze všech vášní nejsilnější, neboť útočí současně na hlavu, srdce i tělo. Voltaire


Partneři

Smích léčí a proto si přečtěte web plný anekdot, fórů, smíchu a nejlepších vtipů Vysmatej.cz

Avon katalog k prohlédnutí.

Pro cestování do zahraničí i po ČR doporučujeme sjednat výhodné cestovní pojištění online. Využijte online sjednání a porovnání cestovního pojištění.

K čemu je dobrý rybí tuk?

Zkuste https://www.testy-zkusenosti.cz/

Rádi Vám poradíme v poradně - online. Poradí i Bezvarady.eu.

Zapomeňte na každodenní stresy a vydejte se objevovat krásy přírody i lidské šikovnosti prostřednictvím webu ceskoslovensko.CZ. V jeho nabídce zaujmou například komfortní penziony, ve kterých se budete cítit jako doma. Působivý hradní komplex, národní park Podyjí a také Cestu za Znojemsko víny vám přiblíží ubytování Znojmo. Hlubokými lesy, rozlehlými loukami i pestrými možnostmi sportu a turistiky se naproti tomu chlubí ubytování Šumava.

Prvosenka jarní

Prvosenka jarní

Latinský název: Primula veris L.

Čeleď

prvosenkovité

Droga

květ, kořen

Charakteristika

Je to vytrvalá bylina s krátkým, ale dosti silným a téměř kolmým válcovitým oddenkem, porostlým četnými žlutavými kořínky. Z oddenku vyrůstá přízemní listová růžice tvořená protáhle vejčitými a silně svraskalými listy s křídlatým řapíkem a vlnitým, v mládí silně podvinutým listovým okrajem. Na rubu jsou listy šedozelené a chlupaté, se silně vyniklou žilnatinou. Ze středu listové růžice vyrůstá jeden nebo více 10 až 20 (- 30) cm vysokých stvolů, zakončených jednostranným převislým okolíkem příjemně vonících květů. Pravidelné, stopkoplátečné květy jsou pětičetné, mají zelenožlutý nafoukle trubkovitý kalich a trubkovitou, nahoře zvonkovitě rozšířenou žloutkově žlutou korunu s oranžovými skvrnami v ústí; korunní trubka je poněkud delší než kalich. Ke korunní trubce přirůstá 5 tyčinek; svrchní semeník se po oplození mění v jednopouzdrou vejčitou tobolku, ukrytou ve vytrvalém kalichu. Kvete v dubnu a květnu.

Lidové názvy

petrklíč, primulka, housátka

Možná záměna

Ve vyšších a chladnějších polohách od pahorkatiny vysoko do hor se především na vlhkých loukách vyskytuje podobná prvosenka vyšší. Od prvosenky jarní se liší poněkud širšími, na bázi náhle zúženými listy, až 30 cm vysokým stvolem sírově žlutých květů s plochou korunou, jejiž trubka je mnohdy téměř dvakrát delší něž kalich. Tobolka je válcovitá, delší než vytrvalý kalich, a kořeny jsou hnědavé.

Obsahující látky

Obě drogy obsahují především saponiny (květy 2%, podzemní části až 10%), dále glykosidy, silice a vitamín C.

Použití

především jako prostředek usnadňující odkašlávání, méně pro své močopudné účinky. Přes výborný odhleňovací účinek při katarech horních cest dýchacích je nutno drogu pro silný hemolytický účinek saponinů užívat opatrně, vyšší dávky mohou působit průjmy a dávení. V lidovém léčitelství se květy používají i pro pocení, jako slabý močopudný prostředek, při revmatismu, migrénách, srdeční slabosti a dalších chorobách.Z květů se připravuje zápar spařením 10 g drogy šálkem vroucí vody dvakrát denně, z kořenové drogy, která obsahuje asi 4-5krát více saponinů, se připravuje odvar z jedné polévkové lžíce drogy na šálek vody denně. Při astmatu se doporučuje čajová směs, složená ze stejných dílů prvosenkové nati s kořeny, podbělového listu a lněného semene. Ze směsi se připravuje odvar (3 čajové lžičky směsi na šálek), který se užívá třikrát denně. Listy mají vysoký obsah vitaminu C, mimoto je prvosenka výborná medonosná rostlina.

Sběr

Květy se sbírají v době květu od konce března do května (i pomocí hřebenů), podzemní části buď na jaře (březen) nebo na podzim (říjen). Kořenovou drogu lze však získat jen z pěstovaných rostlin, neboť oba druhy prvosenky jsou v Česku částečně chráněny a nesmí se tudíž poškozovat jejich podzemní části.Květní drogu tvoří celé okolíky bez stonků, které se musí šušit rychle a ve slabých vrstvách ve stínu, teplota při sušení nesmí být vyšší než 35°C. Květy si musí uchovat původní žlutou barvu (často však zezelenají), mají slabě medovou vůni a nasládle slizovitou chuť. Droga snadno vlhne a musí se proto uchovávat v dobře uzavřených nádobách.Oddenky s kořeny se po vyrytí dobře očistí od hlíny, krátce omyjí a zbaví nadzemních částí. Suší se stejně jako květy. Po usušení voní po anýzu a mají nepříjemně škrablavou chuť.

Výskyt

Je rozšířena téměř po celé Evropě, na východ zasahuje až do západní Asie. Na rozdíl od prvosenky vyšší roste hojně především v teplejších polohách nížin a pahorkatin, zejména ve světlých listnatých lesích, hájích, na loukách a v křovinách na vápencových podkladech