Motto týdne: Láska je ze všech vášní nejsilnější, neboť útočí současně na hlavu, srdce i tělo. Voltaire

Jak se zbavit zácpy snadno a rychle

1.12.2016

Během života ji pozná každý, ale skoro nikdo o ní nemluví. Zácpa je prostě tabu. V době internetu naštěstí můžeme informace a rady získat rychle, jednoduše a elegantně. Jak diskrétně a účinně vyřešit tento zažívací problém, vám napoví následující řádky.

Zácpa je zcela běžnou zdravotní komplikací

Zácpa je nedostatečné, obtížné, nepravidelné a bolestivé vyprazdňování stolice z tlustého střeva. Častou zácpou trpí 30 % dospělých. Důležitější je hlavně pravidelnost a bezbolestivost než četnost.  Zácpa může být samostatná nebo může doprovázet jiné nemoci. Začíná se projevovat například nafouklým břichem, bolestmi střev a hlavy aj. Příčin a důvodů může být celá řada. Zácpa se projevuje někdy ze závažných příčin -  u střevních zánětů, při nádorech tlustého střeva, trhlině ve sliznici řitě, horečkách, otravách, míšních poraněních a hemoroidech.

Akutní zácpa

Pokud se zácpa objeví jednorázově, může to souviset se sníženým příjmem tekutin, nedostatkem pohybu, změnou místa pobytu a stravy, když jedeme na dovolenou. Jednorázová zácpa se dá řešit přírodními prostředky nebo projímadly z lékárny (čaje, minerální vody, tabletky, čípky, kapky). Je třeba přesně dodržovat instrukce na příbalovém letáku a řídit se doporučenými dávkami. U krátkodobých obtíží stačí i pouhé zvýšení příjmu tekutin a dostatek pohybu, který aktivuje střeva.

Chronická zácpa

Vážnou komplikací může být chronická zácpa. Často souvisí s nezdravým životním stylem, psychickým vypětím a stresem, nepravidelným denním režimem, k němuž často patří málo pohybu, kouření, dietní chyby, například konzumace dráždivých jídel, špatný pitný režim, přemíra kávy, alkoholu.   Navracející se zácpa pak zvyšuje riziko vážného onemocnění střev. Může vyprovokovat vznik zánětu, polypů, hemeroidů nebo i nádorů.

Jak zácpě předcházet

Na zácpu myslete dřív, než vás potrápí. Prevencí je dostatek odpočinku, pohybu, vhodná a pestrá strava - dostatečné množství potravin s nevstřebatelnými zbytky, tedy ovoce a zelenina, dostatečný příjem tekutin během dne. Omezte pití alkoholu a kávy, kouření. Je dobré vědět, že také mnoho léků vede k zácpě. Často to bývají léky na snížení krevního tlaku nebo antidepresiva.

Co při zácpě pomáhá

Když už vás jednou za čas zácpa potrápí, můžete zkusit lidové recepty na zmírnění projevů nebo vyzkoušet projímadla z lékárny.

·         Úplně nejmírnější jsou změkčovadla stolice. Nejčastěji to bývají prostředky se syntetickými cukry, které se v trávicí trubici nevstřebávají. Lehčí zácpu v konečníku lze řešit i glycerinovými čípky.

·         Dalším stupněm jsou takzvaná kontaktní projímadla, která jsou účinnější. Bývají syntetická nebo přírodní. Jejich principem je aktivace hybnosti střev, tedy posun střevního obsahu a následné vyprázdnění.

·         Šetrnější bývají obvykle laxativa na přírodní bázi. Je dobré, když má projímadlo kromě projímavého účinku ještě i jiné příznivé vlivy na trávicí systém. Například zabraňuje nadýmání, uklidňuje křeče a podobně. Projímadla se sennou, rebarborou, čištěnou sírou, rostlinnými silicemi a dalšími látkami mají komplexní účinek. Jejich působení není překotné, tlumí problémy v břiše, snižuje pocit plynatosti a bolesti.

Zpět na výpis článků


Partneři

Smích léčí a proto si přečtěte web plný anekdot, fórů, smíchu a nejlepších vtipů Vysmatej.cz

Avon katalog k prohlédnutí.

Pro cestování do zahraničí i po ČR doporučujeme sjednat výhodné cestovní pojištění online. Využijte online sjednání a porovnání cestovního pojištění. K čemu je dobrý rybí tuk? Zkuste https://www.testy-zkusenosti.cz/ Zapomeňte na každodenní stresy a vydejte se objevovat krásy přírody i lidské šikovnosti prostřednictvím webu ceskoslovensko.CZ. V jeho nabídce zaujmou například komfortní penziony, ve kterých se budete cítit jako doma. Působivý hradní komplex, národní park Podyjí a také Cestu za Znojemsko víny vám přiblíží ubytování Znojmo. Hlubokými lesy, rozlehlými loukami i pestrými možnostmi sportu a turistiky se naproti tomu chlubí ubytování Šumava.

Léčíme se zeleninou, ovocem a bylinkami