Motto týdne: Láska je ze všech vášní nejsilnější, neboť útočí současně na hlavu, srdce i tělo. Voltaire

Jsou brambory zdravé? Ty správné ano

18.3.2018

Jaká příloha je dnes tou nejpopulárnější? A co patřilo i v minulosti mezi dlouhodobě vyhledávané jídlo? Byly to brambory. Dnes už na trhu nenajdeme jenom jeden jediný druh. Mohou se lišit svým varným typem, stejně jako objevují i různé alternativní variace. Sem můžeme zařadit sladké brambory. Pro ně se používá také konkrétní název, a to batáty. Jejich hlavním plusem je to, že jsou podstatně zdravější, než brambory klasické.

Čím jsou batáty charakteristické?

Když se na ně podíváme, tak se na první pohled zase až tak neliší. Mají velmi podobný tvar a také vzhled. Hlavní rozdíl je určitě v odstínu. Tyto zdravé brambory totiž nejsou typicky žluté, ale jejich odstín je spíše červený. Pokud se dotkneme i jejich chuti, tak jsou lehce nasládlé. Podobně, jako bychom vytvořili pyré z obyčejných brambor a mrkve. K tomu lze přirovnat chuť batátů. Rozhodně o ní platí, že je velmi dobrá.

Příprava je hračkou

Než se dostaneme k tomu, jak prospěšné jsou pro lidské zdraví, podívejme se také na to, jak je připravit. Nehledejte v tom žádné složitosti. Je to stejné, jako u běžných brambor. I batáty můžete servírovat na různé způsoby:

  • Vařené
  • Ve formě pyré nebo kaše
  • Pečené, nebo jako hranolky

Čím lidskému zdraví prospívají?

Nyní už k tomu nejdůležitějšímu. Když je budete pravidelně jíst, dostanete do svého těla mnoho velmi důležitých látek. O jaké se jedná? Je to třeba důležitý provitamin A, stejně jako nesmíme zapomínat na vitamíny C, E a také K. Z minerálů je to rozhodně vápník, hořčík, draslík a sodík. Je tedy vidět, že v tomto ohledu nemůžete se sladkou bramborou šlápnout vedle.

Potěší také glykemický index, který se však odvíjí od typu přípravy. Je jasné, že nejlepší volbou je příprava zdravá, a to bez tuku. Tato alternativní příloha však potěší i toho, kdo chce hubnout, jelikož má celkem málo kalorií.

 

Zpět na výpis článků


Partneři

Smích léčí a proto si přečtěte web plný anekdot, fórů, smíchu a nejlepších vtipů Vysmatej.cz

Avon katalog k prohlédnutí.

Pro cestování do zahraničí i po ČR doporučujeme sjednat výhodné cestovní pojištění online. Využijte online sjednání a porovnání cestovního pojištění. K čemu je dobrý rybí tuk? Zkuste https://www.testy-zkusenosti.cz/ Zapomeňte na každodenní stresy a vydejte se objevovat krásy přírody i lidské šikovnosti prostřednictvím webu ceskoslovensko.CZ. V jeho nabídce zaujmou například komfortní penziony, ve kterých se budete cítit jako doma. Působivý hradní komplex, národní park Podyjí a také Cestu za Znojemsko víny vám přiblíží ubytování Znojmo. Hlubokými lesy, rozlehlými loukami i pestrými možnostmi sportu a turistiky se naproti tomu chlubí ubytování Šumava.

Léčíme se zeleninou, ovocem a bylinkami