Motto týdne: Láska je ze všech vášní nejsilnější, neboť útočí současně na hlavu, srdce i tělo. Voltaire


Partneři

Smích léčí a proto si přečtěte web plný anekdot, fórů, smíchu a nejlepších vtipů Vysmatej.cz

Avon katalog k prohlédnutí.

Pro cestování do zahraničí i po ČR doporučujeme sjednat výhodné cestovní pojištění online. Využijte online sjednání a porovnání cestovního pojištění.

K čemu je dobrý rybí tuk?

Zkuste https://www.testy-zkusenosti.cz/

Rádi Vám poradíme v poradně - online. Poradí i Bezvarady.eu.

Zapomeňte na každodenní stresy a vydejte se objevovat krásy přírody i lidské šikovnosti prostřednictvím webu ceskoslovensko.CZ. V jeho nabídce zaujmou například komfortní penziony, ve kterých se budete cítit jako doma. Působivý hradní komplex, národní park Podyjí a také Cestu za Znojemsko víny vám přiblíží ubytování Znojmo. Hlubokými lesy, rozlehlými loukami i pestrými možnostmi sportu a turistiky se naproti tomu chlubí ubytování Šumava.

Zahradní vířivky pro celoroční provoz. Zlepšete si zdraví a relaxujte v pohodlí domova. Vířivky Villeroy & Boch i Jacuzzi pro dva, pro 4, pro 6 osob. Úsporné, zateplené, laminátové, vč. termokrytu. Nesrovnatelná kvalita oproti nafukovacím vířivkám. Vybírejte z celoročních venkovních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®

Čokoláda jako malý hříšek

11.9.2011
ČokoládaKaždý asi známe ty okamžiky, kdy je nám mizerně, máme chuť někoho nebo něco zabít, ale protože nemůžeme, sáhneme alespoň po čokoládě. A nebo na ni máme prostě jenom chuť - ať už ze šťastných či méně povedených okamžiků a situací. I když si to nechceme přiznat, tím že sníme tak velké kvantum naší oblíbené lahůdky, posilujeme naši závislost na ní.  Dobře, u někoho z Vás to možná není v tak velkém rozsahu a čokoládu si dáte jednou za čas, ale většina lidí po ní prostě sahá skoro pořád. Možná i vícekrát za den. Utlumuje tím jak vnitřní, tak vnější bolest, či jiné problémy.

Je to prostě spása a lék. Je to přítel, kterému nemusíte volat a kterého kvůli svým problémům vyrušujete. Je to přítel, kterého stačí jen koupit a sníst. A možná, že kdyby jich nebyl takový výběr, tak je vlastně nepojídáme. Jenže ono jich je tolik! Tolik, že si každý z nás vybere tu svou...

Že se s tímto textem vůbec neztotožňujete? V tom případě Vám závidím! Chtěla bych tak umět této pochoutce odolat. Vždyť já už jsem tím skoro proslavená. Když mí přátelé vidí čokoládu, hnedka si prý vzpomenou na mě! Máte to podobně? V tom případě bychom si měli tuto konzumaci společně alespoň trochu zredukovat. Úplně přestat ze dne na den nemá cenu. V tomto případě je to stejné jako s cigaretami - konzumovat pokud možno méně a méně. Jenže je tak těžké to vydržet! Zkusme si tedy alespoň ze začátku dopřávat ty méně nezdravé druhy čokolád.

Koukněme se společně na různé čokolády:
Čokolády se dělí různými způsoby, já bych je rozdělila podle počtu kalorií (tím pádem od těch nejnezdravějších až po ty zdravější - pokud lze vůbec se slovem čokoláda slovo „zdravá" vůbec požít):
  • Nejnezdravější čokoládou bych nazvala tu náhražku, která je obyčejně velmi levná, tím pádem nás naláká a prozradí se většinou názvem „Pochoutka", nikoli čokoláda. Protože ani neobsahuje ta pravá kakaová zrna a obsahuje pouze umělá barviva, různé potravinové náhražky, tím pádem i spoustu cukru, uchylovat bychom se k ní neměli.
  • Další nezdravá čokoláda je bílá čokoláda, ta opět obsahuje barviva a i podle chuti poznáte hojné množství cukru.
  • Mléčná čokoláda také nepatří mezi ty nejzdravější formy čokolády.  Je to opět obarvený oslazený tuk, který nás láká svou chutí a vůní. Pokud ji ale milujete, zkuste mléčnou čokoládu s oříšky. Je také výborná a ořechy jsou zdravé, takže to alespoň trochu vyvážíte.
  • A nejzdravější čokoláda (pokud se dá takto mluvit) je pravá hořká čokoláda. Bohužel ta ale nebývá zrovna v nízkých cenových kategoriích, takže si ji můžeme dovolit opravdu málokrát za čas. Spoustě lidem ale nechutná, takže záleží jen na Vás, kterou si vyberete a které dáte přednost. Hořká čokoláda je ale opravdu docela zdravá a dříve ji lidé využívali k léčebným metodám. Obsahuje totiž velký podíl pravých kakaových bobů, které obsahují spoustu cenných látek pro naše tělo. Ovšem ale vysoká konzumace ani této čokolády neprospěje. Zde mluvím o malém množství. Takže pokud si chcete zamlsat a zároveň trochu prospět, nikoli uškodit, Vašemu tělu, hledejte 70 % a více procentní hořké čokolády.
Další takovou otázkou ohledně čokolád jsou čokoládové tyčinky. Tam samozřejmě záleží, jaké si vyberete.  Například kokosové, oříškové, obalené v hořké čokoládě k zahození nejsou. Hůře na tom jsou již karamelové, mléčné, které se svým obsahem „ovoce" tváří poněkud zdravě. Toto „ovoce" má ale asi k opravdovému ovoci poněkud daleko.

Je těžké se tedy v těch naplněných obchodních regálech rozhodnout, abyste si vybrali dobrou, zdravější a ne příliš drahou pochutinu podle svého gusta. Proto se i zde vyplatí vybírat. A určitě si tu svou vyberete.

Vše samozřejmě záleží na Vašich chutích a pokud nejste skuteční čokoholici, jednou za čas si dopřejte tu Vaši vytouženou čokoládku! Čokoholikům bych vzkázala zhruba toto: Vždy když se rozhodujete o koupi velkého množství čokolády, rozmyslete si, jestli Vám to za ty peníze, kilogramy navíc a špatné svědomí stojí. A jestli neexistuje jiná forma získání dobré nálady a potěšení (například sport).

Všem Vám přeji sladký život (i bez nebo s malým množstvím čokolády)!


Autorka: Lucie Rudolfová

Zpět na výpis článkůblog comments powered by Disqus