Motto týdne: Láska je ze všech vášní nejsilnější, neboť útočí současně na hlavu, srdce i tělo. Voltaire


Partneři

Smích léčí a proto si přečtěte web plný anekdot, fórů, smíchu a nejlepších vtipů Vysmatej.cz

Avon katalog k prohlédnutí.

Pro cestování do zahraničí i po ČR doporučujeme sjednat výhodné cestovní pojištění online. Využijte online sjednání a porovnání cestovního pojištění.

K čemu je dobrý rybí tuk?

Zkuste https://www.testy-zkusenosti.cz/

Rádi Vám poradíme v poradně - online. Poradí i Bezvarady.eu.

Zapomeňte na každodenní stresy a vydejte se objevovat krásy přírody i lidské šikovnosti prostřednictvím webu ceskoslovensko.CZ. V jeho nabídce zaujmou například komfortní penziony, ve kterých se budete cítit jako doma. Působivý hradní komplex, národní park Podyjí a také Cestu za Znojemsko víny vám přiblíží ubytování Znojmo. Hlubokými lesy, rozlehlými loukami i pestrými možnostmi sportu a turistiky se naproti tomu chlubí ubytování Šumava.

Zahradní vířivky pro celoroční provoz. Zlepšete si zdraví a relaxujte v pohodlí domova. Vířivky Villeroy & Boch i Jacuzzi pro dva, pro 4, pro 6 osob. Úsporné, zateplené, laminátové, vč. termokrytu. Nesrovnatelná kvalita oproti nafukovacím vířivkám. Vybírejte z celoročních venkovních vířivek Villeroy & Boch nebo Jacuzzi®

Zasaďte si topinambury

7.5.2010
Zahrádky jsou jako stvořené k pěstování domácí zeleniny a ovoce. Nejenže jsou domácí produkty zdravější a chutnější než jejich kupované ekvivalenty, navíc neobsahují tolik zavrhovaná "éčka" a konzervační látky. Pro někoho navíc může být okopávání záhonku příjemnou relaxací po pracovním týdnu stráveném za stolem u počítače. Vaše záhonky mohou taktéž plnit i estetickou funkci, vždyť co je krásnějšího než jarní kvetoucí zahrada? A co pro vás máme tentokrát za tip? Slyšeli jste někdy o topinamburech?

Topinambur není novinkou

Topinambur hlíznatý je druh zeleniny, který lidstvo zná už od pradávna. U nás je tato pochoutka pořád málo rozšířená a snad zní některým i exoticky. Přesto se nejedná o žádný výstřelek. Tento druh zeleniny, který pochází ze Severní Ameriky, si oblíbili zejména židé. Pro svou tvarovou i chuťovou podobnost s bramborami je topinamburům přezdíváno „sladké“ nebo také „židovské“ brambory.

Pěstování

Topinambury, ač podobné bramborám, mají spousty odlišných rysů. Za prvé dorůstají listy rostliny až do výšky tří metrů. Stonek bývá mohutný a často rozvětvený, na podzim na něm vykvetou žluté květy. Topinambur se však pěstuje především kvůli svým hlízám, které se konzumují na podobný způsob jako již zmíněné brambory, mají však oříškovou nasládlou chuť.

Jinak jsou topinambury na pěstování poměrně nenáročnou rostlinou. Nevyžadují speciální půdu ani podmínky. Nejsnáze je vypěstujete z hlíz zakoupených v specializovaných prodejnách. Tyto hlízy zasaďte na jaře do dostatečně vlhkých, nepříliš studených půd, do kterých před samotnou výsadbou přidejte chlévský hnůj popřípadě průmyslová hnojiva. Hlízy sázejte do sponu třicet na třicet centimetrů a do hloubky deset až patnáct centimetrů. Za suchého počasí záhon zvlhčujte a udržujte bez plevele. Na podzim potom stonky uřežte ve výšce asi deset centimetrů nad zemí.

Využití

Pokud nad výsadbou topinambur nyní uvažujete, pak vězte, že neprohloupíte. Nejenže z této zeleniny hravě připravíte desítky sladkých a slaných receptů, ale můžete také vyzkoušet její léčivé účinky. Topinambury můžete vařit, ale na rozdíl od brambor chutnají výborně i bez tepelné úpravy. Topinambury se pyšní až šestnáctiprocentním obsahem inulinu, což je cukr vhodný pro diabetiky. Pravidelná konzumace topinambur vám tak může pomoci ke snížení krevního cukru a cholesterolu v krvi, regulaci krevního tlaku, zlepšení zažívání a ochraně jater a ledvin. Dále se topinamburům připisují detoxikační a antistresové účinky. Hlízy jsou také vhodným zdrojem vlákniny, draslíku, fosforu, vápníku, hořčíku, železa a křemíku. A to už stojí za zvážení, co říkáte?

 

 

Zdroj: www.prakticky-zivot.cz

Zpět na výpis článkůblog comments powered by Disqus