Motto týdne: Láska je ze všech vášní nejsilnější, neboť útočí současně na hlavu, srdce i tělo. Voltaire

Můžete kouřit e-cigaretu v hospodě či restauraci?

31.3.2020

V roce 2017 vstoupil v platnost velmi diskutovaný zákon, který je veřejnosti znám jako protikuřácký zákon. Tato legislativa kromě jiného zakázala kouření v restauracích a na dalších místech. Od té doby se často diskutuje, jak je to s užíváním elektronických cigaret. Udělejte si jasno jednou pro vždy!

Zákon vidí elektronickou cigaretu následovně: „Elektronická cigareta je výrobek k užívání výparů obsahujících nikotin nebo jiných výparů prostřednictvím náustku, kde nedochází k hoření tabáku; elektronické cigarety mohou být jednorázové, opětovně naplnitelné náhradní náplní nebo nádržky nebo opakovaně použitelné pomocí jednorázových zásobníků.“

A jako takovou ji tedy nesmíte užívat na místech, kde je kouření zakázáno. Ze svého vaporizéru si tedy nepotáhnete ve všech veřejně a volně přístupných vnitřních prostorech, letištích, nástupištích, zastávkách a v prostředcích veřejné dopravy. To samé platí i pro zdravotnická zařízení, školy, dětská hřiště a sportoviště, veřejná kina a divadla. Kdybyste se rozhodli zákaz překročit, můžete dostat pokutu až 5 000 Kč.

Vapování v hospodě

Nejčastěji se však s tímto zákonem skloňovalo kouření v hospodách a restauracích. Především zpočátku jste se mohli setkat s hojně rozšířenou mýlkou, že e-cigarety v restauracích užívat nesmíte. Pravda je někde uprostřed, restaurace mají ze zákona výjimku, která provozovatelům umožňuje se rozhodnout, zda e-cigarety povolí nebo ne.

Sice si svou oblíbenou kratochvíli nedopřejete úplně všude, ale v některých provozovnách vám vapování umožní. Pokud se to však majiteli nebude líbit, nezbyde než se uchýlit do prostorů, kde je kouření povoleno. V létě to znamená především zahrádky, ale pozor, zahrádka nesmí být pevně spojena s konstrukcí restaurace či hospody. V zimě už to bude o něco složitější.

E-cigarety neobtěžují okolí

E-cigarety mnohem ohleduplnější k okolí kuřáků – nedochází k hoření a tím pádem se do okolí neuvolňují škodlivé látky, to je hlavním důvodem, proč je k nim protikuřácký zákon o něco smířlivější.

Kromě toho, že aerosolem vyfukovaným při kouření e-cigarety neobtěžujete své okolí, neškodíte tolik ani sami sobě. Liquidy, které se do elektronických cigaret používají, obvykle obsahují nikotin a další látky. Oproti klasickým cigaretám v nich však nenajdete karcinogenní látky. Kouření e-cigaret je tedy méně škodlivé než kouření cigaret klasických.

E-cigarety jsou v módě

Není tedy divu, že se užívání e-cigaret hojně rozšiřuje. Výrobci na zvyšující se poptávku reagují a vyvíjejí stále nová zařízení. V současné době je na trhu k dostání mnoho typů elektronických cigaret. Navíc je jen na vás jaký obsah nikotinu a příchuť si vyberete. Pokud se tedy rozhodnete začít s vapováním, máte z čeho vybírat. Velmi oblíbené jsou elektronické cigarety, které se pohodlně vejdou do kapsy a svým provedením připomínají menší doutník.

Ať se rozhodnete pro jednorázovou e-cigaretu, vaporizér nebo kompaktní elektronickou cigaretu, v každém případě vám zůstane jistá šance vychutnat si svých pár tahů u kávy či jiného nápoje.

Zpět na výpis článků


Partneři

Smích léčí a proto si přečtěte web plný anekdot, fórů, smíchu a nejlepších vtipů Vysmatej.cz

Avon katalog k prohlédnutí.

Pro cestování do zahraničí i po ČR doporučujeme sjednat výhodné cestovní pojištění online. Využijte online sjednání a porovnání cestovního pojištění.

K čemu je dobrý rybí tuk?

Zkuste https://www.testy-zkusenosti.cz/

Rádi Vám poradíme v poradně - online. Poradí i Bezvarady.eu.

Zapomeňte na každodenní stresy a vydejte se objevovat krásy přírody i lidské šikovnosti prostřednictvím webu ceskoslovensko.CZ. V jeho nabídce zaujmou například komfortní penziony, ve kterých se budete cítit jako doma. Působivý hradní komplex, národní park Podyjí a také Cestu za Znojemsko víny vám přiblíží ubytování Znojmo. Hlubokými lesy, rozlehlými loukami i pestrými možnostmi sportu a turistiky se naproti tomu chlubí ubytování Šumava.


Léčíme se zeleninou, ovocem a bylinkami